Суд припинив ініційовану компанією екснардепа Крючкова процедуру банкрутства "Черкасиобленерго"

Київ. 28 грудня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Північний апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги ТОВ “Агентство регіонального розвитку паливно-енергетичного комплексу А/РТЕК” у справі про банкрутство ПАТ “Черкасиобленерго” та залишив чинним рішення Господарського апеляційного суду Черкаської області про закриття провадження в цій справі, яка триває 19 років, повідомила пресслужба оператора системи розподілу е/е.

Згідно з її релізом, переданим Енергореформі, таке рішення суд ухвалив 27 листопада.

Перед цим Господарський апеляційний суд Черкаської області постановою від 10 жовтня 2023 року закрив провадження у справі з підстав того, що всі вимоги кредиторів, зазначених у відповідному реєстрі кредиторів, було задоволено одночасно, зокрема й ТОВ “А/РТЕК”, яке ініціювало справу. У релізі зазначається, що цьому товариству “Черкасиобленерго” через рахунок нотаріуса перевело 37,5 млн грн боргу.

“Закриття банкрутства – це важливий крок для подальшого ефективного розвитку компанії. Це рішення надає трудовому колективу впевненості в успішному майбутньому та їхній власній стабільності. Крім того, перекрито шлях можливого зазіхання на активи товариства, 70% акцій якого належить державі та управляються держпідприємством Міністерства енергетики “Українські розподільчі мережі”, – зазначив голова правління “Черкасиобленерго” Олег Самчук.

Як прокоментував експерт Аналітичного агентства “Маркет.Інфо” Олександр Голіздра, “процедура банкрутства “Черкасиобленерго”, ініційована “А/РТЕК” у червні 2004 року, має всі ознаки штучного, “схемного” банкрутства за участю тодішнього керівництва обленерго”. Він звернув увагу, що борг енергетичного підприємства перед “А/РТЕК” був створений за постачання насіння соняшнику. Голіздра також акцентував, що саме директор ТОВ “А/РТЕК”, яким згідно з даними в Opendatabot, є Дмитро Крючков (народний депутат 5 скликання від “Блоку Юлії Тимошенко”, колишній член комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки), восени цього року ініціював у судах розірвання мирових угод щодо виплати ПрАТ “Азот” (Черкаси) боргу “Черкасиобленерго” (сторони домовилися про виплату боргу в сумі 1,8 млрд грн з травня 2023 до квітня 2027 року по 34,3 млн грн щомісяця, сплачено на кінець 2023 року 240 млн грн – ЕР). Крючков також значиться колишнім головою правління ПрАТ “ХК Енергомережа” (у стані припинення), щодо якого проводяться розслідування правоохоронними органами.

Як повідомлялося, у жовтні 2020 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) завершило розслідування за підозрою у зловживаннях керівників ПАТ “Черкасиобленерго”, ПАТ “Запоріжжяобленерго” та ПрАТ “Енергомережа”.

Згідно з повідомленням відомства, серед підозрюваних двоє в.о. голови правління “Черкасиобленерго” (Світлана Кузьмінська та Олексій Безпалий), в.о. генерального директора “Запоріжжяобленерго” (Ігор Корніленков) і голова правління “Енергомережа” (Дмитро Крючков).

“Слідство встановило, що підозрювані організували незаконну схему із використанням механізму відступлення права вимоги, переведення боргу, заліку зустрічних однорідних вимог, унаслідок якої заволоділи коштами підприємств із часткою держави понад 50% та великих споживачів електроенергії”, – зазначили в НАБУ.

Унаслідок дії таких схем “Черкасиобленерго” та “Запоріжжяобленерго” не отримали 544 млн грн за надану електроенергію, що мали надійти на їхні рахунки зі спеціальним режимом використання та підлягали в подальшому пропорційному розподілу ДП “Енергоринок”. Водночас ці кошти перерахували товариствам з ознаками фіктивності. Ще 81 млн грн “Черкасиобленерго” позбулося через незаконний механізм запозичення з “Енергомережею”.

У НАБУ нагадали, що це розслідування у справі “Енергомережі” триває з липня 2016 року, за частиною епізодів справи вже слухаються в суді. Так, у лютому 2019 року до суду скеровано справу за обвинуваченням керуючого санації ПАТ “Одеська ТЕЦ” у завданні 28 млн грн збитків підприємству. У червні 2020 року закінчено розслідування за фактом заволодіння 346 млн грн “Запоріжжяобленерго”, справа розглядається у Вищому антикорупційному суді.

Крім того, завдяки матеріалам, здобутим у межах досудового розслідування, НАБУ домоглося визнання недійсними 27 правочинів за участю “Енергомережі”, “Черкасиобленерго” та “Запоріжжяобленерго” на загальну суму понад 1,5 млрд грн. Це стало підставою для повернення державним компаніям 344 млн грн.

ФДМ України управляє 46% акцій ПАТ “Черкасиобленерго”, ще 25% перебувають в управлінні державного ПрАТ “Українська енергоощадна сервісна компанія” (“УкрЕСКО”).