Суд задовольнив позов ФДМ про повернення в держвласність української частини нафтопродуктопроводу "Самара-Західний напрямок"

Київ. 12 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Господарський суд Житомирської області 26 червня 2023 року задовольнив позов Фонду держмайна (ФДМ) України про визнання права власності за державою в особі Фонду на частину магістрального нафтопродуктопроводу “Самара-Західний напрямок” (СЗН), розташовану на території України.

“ФДМ одночасно із розслідуванням НАБУ і САП зробив чергову спробу повернути в державну власність українську частину нафтопродуктопроводу. У 2021 році Фонд держмайна подав до Господарського суду Житомирської області з проханням визнати за державою цей актив. Наприкінці червня суд став на бік ФДМ”, – повідомляється на сайті фонду в середу.

Як нагадали у ФДМ, 2017 року Господарський суд Рівненської області визнав право власності на українську частину нафтопродуктопроводу за дочірнім підприємством “Транснафтопродукту” – ТОВ “Прикарпатзахідтранс”. Надалі апеляційна та касаційна інстанції залишили це рішення без змін.

У 2017 році Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) розпочали розслідування обставин передання права власності на українську частину СЗН. За даними НАБУ, в основі нового рішення Госпсуду Рівненської області містився завідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи.

У межах розслідування детективи НАБУ та прокурори САП звернулися до суду з клопотанням про арешт української частини нафтопродуктопроводу. В лютому 2021 року Вищий антикорупційний суд задовольнив це клопотання. З 2021 року цей актив перебуває в управлінні АТ “Укртранснафта”.

Як повідомлялося з посиланням на пресслужбу Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) у травні 2023 року, “Укртранснафта” перерахувала до держбюджету понад 10 млн грн за управління українською ділянкою магістрального нафтопродуктопроводу СЗН.

В АРМА нагадали, що після початку повномасштабного російського вторгнення, з огляду на неможливість відновлення експлуатації нафтопродуктопроводу в проєктному напрямі перекачування нафтопродуктів із Білорусі, а також на необхідність забезпечення обороноздатності держави для забезпечення потреб ЗСУ в умовах війни, “Укртранснафта” розпочала перекачування дизельного пального у реверсному напрямку роботи з території Угорщини до України.

“Використання трубопроводу в реверсному напрямку забезпечило повноцінне управління активом, баланс на ринку нафтопродуктів, а також підвищило енергетичну незалежність держави в умовах воєнного стану”, – зазначалося в повідомленні.

Джерело: https://www.spfu.gov.ua/ua/news/9837.html?fbclid=IwAR1Ss4gi1kT5Z_y0z_0BwfSeMXsuEB-T65zAQ6Ul6Yc73uT1RiHktKuqlv0