Київ. 19 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Миротворчий контингент ООН, який йде з Малі на вимогу його влади, напередодні залишив дев’яту з 12 баз миротворців у країні, повідомляють західні ЗМІ.
У суботу глава відділення Багатопрофільної комплексної місії зі стабілізації в Малі (МІНУСМА) в місті Гао, розташованого на південному сході Малі, передав цю базу в районі Ансонго малійській владі. Раніше на ній був розквартирований контингент із Нігеру.
“Це дев’ята закрита база з 12, які використовує МІНУСМА”, – йшлося в заяві місії.
У червні військова влада Малі висунула вимогу виведення сил ООН із країни. 30 червня РБ ООН ухвалила резолюцію щодо припинення діяльності МІНУСМА і виведення службовців цієї місії з країни до 31 грудня цього року: загалом ішлося про 11 тис. солдатів і 1,5 тис. поліцейських.
Після цього, у серпні, на півночі Малі спалахнули сутички між військовими, повстанцями, здебільшого з народу туарегів, і джихадистами – за контроль над територією, яку залишали службовці МІНУСМА. Водночас повстанці не бажали, щоб миротворці, які йдуть, залишали свої бази армії Малі, і заявляли, що такий розвиток подій стане порушенням мирної угоди з Бамако. ООН у підсумку прискорила виведення своїх сил, що викликало невдоволення малійських військових, які бажають зайняти позиції миротворців одразу після їхньої евакуації.
Так, 31 жовтня, коли МІНУСМА пішла зі свого табору в районі міста Кідаль, його негайно захопили повстанці. Однак у середині листопада армія Малі після боїв вступила в Кідаль, який роками вважався оплотом сепаратистів. Своєю чергою лідер малійських заколотників, які борються за відділення північної частини країни, Біляль Шаріф пообіцяв продовжити опір.
У 2012 році туареги підняли повстання в Малі. У 2014 році влада і низка рухів туарегів підписали угоду про припинення вогню, у 2015 році – мирний договір. Однак дестабілізація ситуації призвела до зростання активності груп радикальних ісламістів, а потім криза у сфері безпеки перекинулася на сусідні Буркіна-Фасо і Нігер.