Київ. 29 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Назви населених пунктів Красноград (Харківська обл.), Росіянівка, Южне (Одеська обл.), Катеринопіль (Черкаська обл.) належать до символіки російської імперської політики, заявляє експертна комісія Українського інституту національної пам’яті (УІНП) з визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики.
“У російській імперській топонімічній традиції радянського зразка присвоєння об’єктам топоніміки назв із використанням прикметника червоний, червона, червоне (рос. красный, красная, красное) мало ідеологічну мету, а саме – маркування радянською/комуністичною символікою, елементом якої, зокрема, був червоний колір, завойованих, захоплених або анексованих територій”, – ідеться у висновках експертної комісії.
Крім того, наголошується, що за словотвірною будовою назва Росіянівка – утворення із суфіксом -ов-к-а -ів-к-а від етнічної назви поселення, в якому переважають вихідці з Росії.
Щодо назви Южне, то, на думку комісії, вона не притаманна українській топонімічній традиції, штучна і втілює російську імперську політику радянського зразка.
Крім того, у висновках зазначено, що назва Катеринопіль – це символічне втілення російської колоніальної політики, а заміна початкового топоніма Кальниболота на Катеринопіль була ланкою загальної стратегії, спрямованої на викорінення української топонімії.
Отже, зважаючи на вищевикладене, назви міста Красноград Харківської області, села Росіянівка та міста Южне Одеської області, смт Катеринопіль Черкаської області належать до символіки російської імперської політики.
Крім того, згідно з висновками експертної комісії УІНП, до символіки російської імперської політики належать назви населених пунктів Болградського району Одеської області: село Березине, смт Бородіно, село Красне, село Малоярославець Перший, село Малоярославець Другий, село Тарутине, село Нове Тарутине.
Як повідомлялося, раніше в УІНП підготували збірку матеріалів, рекомендацій та документів щодо виконання вимог закону “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”.