Київ. 9 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – За даними Служби зі зміни клімату Copernicus (C3S) Європейського Союзу, в жовтні був знову побитий щомісячний світовий рекорд температури, що продовжило тривалу низку надзвичайних температур поверхні суші та океану, а також низького рівня морських льодів. Жовтень став п’ятим місяцем поспіль із рекордно високими глобальними температурами, повідомляє в середу Всесвітня метеорологічна організація.
Це означає, що 2023 рік майже напевно стане найтеплішим роком за всю історію спостережень. ВМО підтвердить це у своїй попередній доповіді “Стан глобального клімату в 2023 році”, яку буде опубліковано 30 листопада, в день відкриття конференції ООН зі зміни клімату COP28.
ВМО використовує кілька міжнародних наборів даних для своїх звітів про стан глобального клімату, включно з набором даних реаналізу ERA5 служби зміни клімату “Коперник”, що реалізується Європейським центром середньострокових прогнозів погоди.
Це був, безумовно, найтепліший жовтень за всю історію спостережень: на 0,85°C вищий за середній показник за 1991-2020 роки і на 0,40°C вищий за попередній найтепліший жовтень. За даними ERA5, глобальна температурна аномалія стала другою за величиною за всі місяці в наборі даних ERA5 після вересня 2023 року.
За поточний календарний рік, із січня по жовтень, середня глобальна температура у 2023 році є найвищою за всю історію спостережень, на 1,43°C вищою за середній доіндустріальний період 1850-1900 років і на 0,10°C вищою, ніж середнє десятимісячне значення для 2016 року.
Середня температура поверхні моря в жовтні в районі 60°південної широти-60°північної широти становила 20,79°C, що є найвищим показником за жовтень.
Жовтень став шостим місяцем поспіль, коли протяжність морського льоду в Антарктиці залишалася на рекордно низькому рівні для цієї пори року, з місячним значенням на 11% нижче за середнє. Протяжність арктичного морського льоду досягла сьомого найнижчого значення за жовтень, на 12% нижче середнього.
У жовтні 2023 року кількість опадів була вищою за середню на більшій частині території Європи: шторм “Бабет” обрушився на північ Європи, а шторм “Алін” обрушився на Португалію та Іспанію, спричинивши сильні опади та повені.
Джерело: https://public.wmo.int/en/media/news/world-had-warmest-october-record