У Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 10186, який передбачає заборону продажу програмного забезпечення на території України, яке було створене з використанням програмного коду, написаного мовою країни-агресора.
Основною метою цього законопроекту є запобігання обхіду санкцій та відмова від залежності від російського програмного забезпечення, а також перехід до українських або міжнародних альтернативних програмних рішень.
Законопроект пояснює, що навіть після заборони продажу нового програмного продукту “1С”, деякі підприємства продовжують використовувати російський “1С” та його аналоги. Російське програмне забезпечення залишається домінуючим на українському ринку, займаючи понад 80% бізнесу. Тому запропоновано заборонити продаж такого програмного забезпечення на території України та передбачити відповідальність за порушення цієї заборони. Проте підприємствам, за винятком державних і комунальних, дозволено подальше функціональне використання раніше законно придбаних програмних продуктів.
Ключові положення законопроекту включають:
- Заборону продажу програмного забезпечення, створеного з використанням програмного коду, написаного мовою країни-агресора, на території України.
- Встановлення відповідальності за порушення цієї заборони, зокрема, щодо продажу програмного продукту для податкового та бухгалтерського обліку, при створенні якого використовувався програмний код, написаний мовою країни-агресора. Передбачено штраф у розмірі 1000 мінімальних заробітних плат (6 700 000 гривень на 2023 рік) за перше порушення та 2000 мінімальних заробітних плат (13 400 000 гривень на 2023 рік) за повторне порушення.
- Можливість подальшого функціонального використання на законних підставах програмних продуктів, придбаних підприємствами (за винятком державних і комунальних), до набрання чинності цими законодавчими змінами, якщо при їх створенні використовувався програмний код, написаний мовою країни-агресора.