Брюссель. 11 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – У Європейському союзі не знають, чого саме хоче домогтися прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, блокуючи Україну на шляху до членства в ЄС, так само як і фінансову підтримку країні, і продовжують працювати з угорською стороною, щоб на засіданні Європейської ради отримати позитивний результат.
Про це в понеділок у Брюсселі напередодні саміту, який відбудеться в Брюсселі 14-15 грудня, повідомив журналістам високопоставлений європейський дипломат. “Що хоче Орбан? Це дуже гарне запитання. Я хотів би знати. Але я думаю, що основа (зрозуміти його позицію – ІФ-У) – це листи. Якщо ви уважно прочитаєте листи (Орбан написав президенту Європейської ради Шарлю Мішелю два листи – ІФ-У), то побачите, що так позначено, що потрібно і що можливо або ні. Обговорення триває. Я думаю, що в залі (засідання Європейської ради) ми побачимо, чи щось можливо. Раніше це було питання меншин, зараз це стало більше геополітичним. Чи зміниться це – ми маємо подивитися. Ми перебуваємо в постійному контакті з угорською делегацією, намагаючись знайти рішення і отримати позитивний результат, і цю роботу ми будемо продовжувати до кінця Європейської ради”, – розповів він.
Водночас високопоставлений дипломат не виключив, що в разі негативного рішення щодо України будуть заблоковані, своєю чергою, державами-членами, для яких таке рішення буде неприйнятним, і рішення щодо інших країн, таких, як Молдова, Грузія, Боснія і Герцеговина. “Рішення ухвалюватимуть у залі. У нас є процес, який ґрунтується на досягненнях, і я думаю, що пропозиції, які ми прописали в проєкті (висновків засідання), ґрунтуються на досягненнях кожної країни, але я не можу виключити, що деякі держави-члени зроблять зв’язку, оскільки якщо є блокування щодо однієї, інші можуть сказати, що для нас це неприйнятно, і тоді в нас буде політичне обговорення, яке може бути складним”, – деталізував він.
Співрозмовник журналістів констатував, що для ухвалення рішень, пов’язаних із розширенням, має бути згода всіх 27 держав-членів. “Якщо ми говоримо про розширення, нам потрібна одностайність. Якщо ми продовжуємо в ЄС із 27 (державами-членами) – це одностайність”, – наголосив він. Водночас, у разі блокування питання фінансування, то дипломат не виключив продовження підтримки України на двосторонній основі. “Якщо ми говоримо про гроші, то можна розмірковувати. Бюджет – наш ресурс, але також є і національні контрибуції”, – пояснив він.
Водночас високопоставлений європейський дипломат запевнив, що, “щонайменше, у 26 держав-членів ЄС є зобов’язання лідерів підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться”. “26 хочуть продовжувати робити те, щодо чого вони взяли зобов’язання”, – додав він.