Київ. 26 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Призупинення участі Райффайзен Банку (Київ) у державній програмі “Доступні кредити 5-7-9%” пов’язане із санкціями Ради національної безпеки і оборони (РНБО) проти пов’язаних із банком осіб, рішення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо призупинення статусу Raiffeisen Bank International (RBI) як міжнародного спонсора війни на це не впливає, повідомило Міністерство фінансів.
“Призупинення активної участі Райффайзен Банку в державній програмі “Доступні кредити 5-7-9%” жодним чином не пов’язане з рішеннями НАЗК. Це питання невідповідності уповноваженого банку критеріям програми через накладення санкцій з боку РНБО на пов’язаних із банком осіб”, – повідомило міністерство у відповідь на запит агентства “Інтерфакс-Україна”.
Як повідомлялося, НАЗК у середині грудня призупинило статус RBI, материнської структури українського Райффайзен Банку, як міжнародного спонсора війни, на період проведення двосторонніх консультацій із залученням представників Європейської комісії.
Агентство Reuters напередодні саміту Європейської ради 14-15 грудня з посиланням на власні джерела повідомило, що Австрія домагається виключення RBI, чиї “дочки” є найбільшими західними банками і в Росії, і в Україні, з українського чорного списку в обмін на підписання нових санкцій Європейського Союзу проти Росії. На саміті 14-15 грудня Відень не став блокувати санкції.
НАЗК 29 вересня 2023 року після жорсткої позиції Угорщини призупинило такий статус міжнародного спонсора війни угорського OTP Bank, а вже 2 жовтня повністю виключило його зі списку. Агентство сподівалося, що призупинення статусу OTP Bank як міжнародного спонсора війни буде достатньо, щоб Угорщина розблокувала EUR500 млн життєво необхідної військової допомоги ЄС для українського народу, однак Будапешт заявив, що визнає тільки повне виключення зі списку.
НАЗК внесло RBI до свого чорного списку наприкінці березня цього року, тоді як OTP – на початку травня. Крім того, Райффайзен Банк єдиний серед “дочок” західних банків відлучений від держпрограми кредитування “5-7-9”, оскільки під персональні українські санкції потрапила російська компанія “Райффайзен-Лізинг”, тоді як щодо всіх банків і небанківських фінустанов РФ Україна запровадила секторальні санкції.
За даними Нацбанку України, станом на 1 жовтня 2023 року за розміром активів Райффайзен Банк посідав 4-те місце (196,35 млрд грн) серед 63 банків, що діють у країні. Його чистий прибуток за січень-вересень цього року становив 6,14 млрд грн порівняно з 2,39 млрд грн за січень-вересень минулого року.
З жовтня 2005 року банк став частиною австрійської банківської групи RBI. Наразі група Raiffeisen володіє 68,21% акцій банку, Європейський банк реконструкції та розвитку – 30%.