Ухвалення Радою податкового закону №8401 дасть змогу виконати меморандум із МВФ і отримати бюджетам ще близько 8 млрд грн – Мінфін

Київ. 30 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Ухвалення Верховною Радою в п’ятницю закону №8401 про повернення податкового законодавства до довоєнного стану забезпечить виконання Україною зобов’язань за програмою розширеного фінансування EFF із МВФ і сприятиме збільшенню податкових надходжень у 2023 році, заявляє Міністерство фінансів України.

“Ухвалення законопроєкту сприятиме збільшенню надходжень до державного та місцевих бюджетів у 2023 році на суму приблизно 8 млрд грн”, – зазначено у пресрелізі відомства.

Мінфін зазначає, що закон із 1 серпня цього року передбачає, зокрема, скасування можливості для ФОП і юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи за ставкою єдиного податку (ЄП) 2% від суми доходу.

“Водночас, платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП і вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви він автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання спрощеної системи”, – уточнює міністерство.

Воно зазначає, що ухвалений закон відновлює для ФОПів платників єдиного податку І та ІІ груп обов’язок сплачувати єдиний податок, окрім тих, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України.

Згідно з ухваленим законом планові документальні перевірки поновлюються винятково для платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та реалізації підакцизної продукції; у гральному бізнесі та тих, які надають фінансові, платіжні послуги, ідеться в релізі.

Згідно з ним, позапланові документальні перевірки платників податків будуть проводитися за виключним переліком, визначеним законом.

Крім того, ухвалений закон відновлює застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильність нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, повідомляє Мінфін.

“Також із 1 жовтня 2023 року поновлюється застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО (крім санкцій за порушення, вчинені на окупованих територіях або територіях бойових дій)”, – зазначило відомство.

Воно уточнило, що водночас встановлюється зменшений розмір штрафу (25% і 50% вартості товару замість 100% і 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документа або видачу розрахункового документа на неповну суму купівлі, що застосовуються до ФОП – платників єдиного податку. Таке послаблення діятиме до закінчення воєнного стану, але не довше 1 серпня 2025 року.

Також законом передбачено, що в разі сплати платником податків протягом 30 днів сум податків і зборів, донарахованих за результатами документальних перевірок, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.