Україна цивілізовано погасить борги перед інвесторами у ВДЕ – заступник голови ОП

Київ. 30 червня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Україна виконає свої зобов’язання перед інвесторами у відновлювальні джерела енергії та знайде спосіб погасити накопичені борги перед ними, можливо, через реструктуризацію, повідомив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма.

“Що стосується боргів, накопичених за попередні періоди, і тих зобов’язань, які взяла держава, то будемо балансувати, напевно, якось реструктуризувати. Зрештою, це питання довіри. Якщо ми “кинемо” одних інвесторів, то інші, напевно, не прийдуть на обсяги в десятки разів більші, ніж є зараз”, – сказав Шурма під час пресконференції в Києві в п’ятницю.

При цьому він наголосив, що проблему з боргами влада вирішуватиме в будь-якому разі цивілізовано.

“Точно цивілізовано. Я не можу сказати – погасимо в ті чи інші терміни. Але це точно має бути прозоро і комфортно для інвесторів, щоб була довіра до держави”, – наголосив Шурма.

Водночас він зауважив, що раніше було ухвалено певні неправильні рішення щодо моделі функціонування ринку “зеленої” енергетики в Україні, які й призвели до відповідних наслідків із накопиченням боргів.

“Ту енергетику, яку ми зараз бачимо і яку будує весь світ, – це “зелена” енергетика без гривні субсидій з боку держави. Тому, що “зелена” енергія, правильно побудована, найдешевша енергія у світі”, – висловив позицію заступник голови ОП.

За його словами, в України дуже великий потенціал для розвитку зеленої енергетики, і “ми бачимо, як побудувати модель без субсидій, а дійсно зеленої енергії як для України, так і для всього європейського континенту”.

Як повідомлялося, згідно з даними ДП “Гарантований покупець”, рівень розрахунків із ВДЕ-генерацією в січні 2023 року сягнув 91%, у лютому – 57,9%, у березні – 51,1%, у квітні – 56,3%, у травні – 46,5%, за неповний червень – 42,3%. Загалом середній рівень розрахунків за рік становить 53,5%.

Заборгованість “Укренерго”, яка зі свого тарифу на передання компенсує рівень “зеленого” тарифу в обсягах, що залишаються після розрахунків “ГарПока” за вироблену “зелену” е/е коштами від її продажу, зросла з 18,2 млрд грн на кінець травня до 21,5 млрд грн на кінець червня.

Загалом від початку 2023 року “ГарПок” сплатив ВДЕ 11,7 млрд грн за е/е, вироблену цього року, і 0,96 млрд грн – за е/е 2022 року.

Причинами боргів перед ВДЕ в “Укренерго” називали, зокрема, дефіцитність самого тарифу на передання, а також борги учасників ринку перед компанією.

Рівень розрахунків за 2022 рік – 55,2%, за 2021 рік – 99%.

Міністр енергетики України Герман Галущенко в рамках URC2023 у Лондоні заявив, що інвестиційні можливості для нових енергетичних потужностей в Україні становлять $383 млрд.

Згідно з Енергетичною стратегією України до 2050 року, представленою на URC2023, Україна має потенціал до 2050 року наростити потужності вітрової генерації – до 140 ГВт, на що потрібно $134 млрд, сонячної – до 94 ГВт (потреба в $62 млрд), накопичувачів енергії (energy storage) – до 38 ГВт ($25 млрд), атомної генерації – до 30 ГВт ($80 млрд), ТЕЦ і біоенергетичних потужностей – до 18 ГВт (немає даних щодо необхідного обсягу фінансування), гідрогенерації – до 9 ГВт ($4,5 млрд).

Також зазначається, що близько $72 млрд необхідно для розвитку водневих технологій, $5 млрд – систем передачі, $4,5 млрд – гідроенергетики.