Київ. 21 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україна сподівається на прогрес у переговорах з усіма сусідніми державами, зокрема, з Польщею, Угорщиною, Словаччиною, з контролю і відновлення експорту українських агротоварів, повідомив міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський в ефірі марафону “Єдині новини”.
Він розповів, що протягом останніх кількох днів Міністерство аграрної політики та продовольства провело переговори з Болгарією, Угорщиною, Румунією та Словаччиною, а також сьогодні з Польщею, під час яких обговорювалися запропоновані Україною заходи контролю експорту агротоварів.
Сольський нагадав, що після рішення Європейської Комісії (ЄК) не подовжувати обмежувальні заходи на імпорт українського зерна до Європейського Союзу низка країн, зокрема, Польща, Словаччина та Угорщина запровадили односторонні заборони. Водночас ЄК запропонувала Україні надати план контролю експорту зерна, що і було виконано в понеділок 18 вересня.
“Кожна з цих країн прочитала (пропозиції України – ІФ-У). (…) Румунія погодилася з ними, надала свої зауваження. Ми сказали, що можемо (пропозиції – ІФ-У) врахувати. Зі Словаччиною вчора була розмова. Вона також вважає план таким, який може бути прийнятним. До п’ятниці ми їм надамо всі пояснення і додаткові документи. Після чого чекаємо від них додаткових запитань, щоб узгодити їхні остаточні варіанти”, – розповів Сольський.
За його інформацією, така робота проводиться і з Угорщиною.
“Сьогодні був телефонний дзвінок від польського міністра (Роберта Телюса – ІФ-У). Ми почали конструктивно обговорювати деталі нашої пропозиції. (…) У польського міністра були питання, як це працюватиме”, – сказав міністр.
Він додав, що Польщі буде надано додаткові письмові матеріали. Польська сторона підготує свої запитання, які обговорюватимуть під час чергових телефонних переговорів наступної середи.
“Це важлива, кропітка, потрібна розмова в цій складній ситуації, щоб ми напрацювали рішення, за яке не буде соромно перед аграріями двох країн”, – наголосив Сольський.
Відповідаючи на запитання стосовно термінів ухвалення остаточних рішень щодо відновлення експорту українського зерна, зокрема, до Польщі, міністр висловив сподівання, що польська сторона має намір не затягувати надовго цей процес.
“Без додаткових переговорів (узгодити систему контролю – ІФ-У) не вийде. Це займе не дні, а дещо більше часу”, – пояснив очільник аграрного відомства.
Коментуючи можливість відкликання Україною позову зі Світової організації торгівлі (СОТ), Сольський повідомив, що питання СОТ також розглядалося в розмовах із аграрними міністрами Польщі, Угорщини та Словаччини. Водночас він запропонував сконцентруватися зараз на пошуку рішень щодо контролю експорту, а потім уже говорити про все інше.
Деталізуючи перебіг переговорів з Угорщиною, міністр розповів, що під час годинної бесіди відбувся обмін аргументами обох сторін, а також було заслухано пропозиції України.
“Я додатково акцентував, що в наших спільних інтересах повернутися до обговорення лише чотирьох культур (пшениці, ріпаку, кукурудзи та соняшнику – ІФ-У). (…) З чим Угорщина погодилася і попередньо вважає наш план таким, що може бути прийнятним за умови його роз’яснення”, – сказав міністр і висловив припущення, що угорський уряд, очевидно, хоче його додатково пояснити своїм асоціаціям.
Наступного тижня відбудуться чергові телефонні переговори. Сольський сподівається, що на них буде вироблено остаточне рішення.
Коментуючи протести фермерів у Болгарії проти відновлення імпорту українського зерна, Сольський вказав на недостатність комунікації та роз’яснення механізмів контролю процесу.
Він також наголосив на важливості позиції аграріїв у будь-якій європейській країні, оскільки агросектор – це “багато людей, багато сімей, це величезний електорат і велика сфера економіки”. “По суті, це не лише бізнес, а й соціальне питання, політичне та економічне”, – наголосив міністр.
Сольський висловив подяку Болгарії за конструктив і за те, що вона першою публічно на рівні парламенту ухвалила рішення про скасування заборони на імпорт українських агротоварів.
“Болгарію цікавили питання не тільки щодо чотирьох культур, а й щодо низки інших. Через це кілька днів у країні тривали мітинги. Болгарський уряд присвятив багато часу на початку цього тижня спілкуванню з фермерами. (….) Фермерам пояснили, яка домовленість у них з Україною і що Україна запропонувала”, – повідомив міністр.
За інформацією Сольського, українській стороні вдалося втримати ситуацію в запланованих рамках і список агротоварів, які підлягають контролю, не буде розширено.
“Зрозуміло, що ці емоції (у міжнародних аграрних відносинах – ІФ-У) використовують наші вороги. Зрозуміло, що безконтрольними їх залишати не можна. Болгарська сторона чудово з цим впоралася”, – резюмував Сольський і висловив сподівання на прогрес у переговорах щодо всіх питань експорту української агропродукції із сусідніми державами.
Джерело: https://t.me/mapfu2022/2380