Київ. 12 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – До розроблення стратегії протимінної діяльності в Україні залучено всі зацікавлені сторони, результатом чого стане створення точної мапи територій, що підлягають розмінуванню, повідомив заступник міністра економіки Ігор Безкаравайний у рамках першої Міжнародної донорської конференції з гуманітарного розмінування в Загребі в четвер.
“Наша роль – створити можливості для стратегічного планування та управління територіями, які буде розміновано. Без розмінування ми не зможемо відновити й створити нову інфраструктуру. Міністерство економіки координуватиме всю діяльність із розмінування”, – сказав він у рамках першої Міжнародної донорської конференції з гуманітарного розмінування в Загребі в четвер.
Він уточнив, що всю діяльність низки міністерств України, міжнародних партнерів й операторів у сфері розмінування координуватиме Міністерство економіки. Технічну частину процесу буде покладено на фахівців із МВС, Міноборони та експертів з усього світу, які мають досвід у проведенні таких робіт.
Мінекономіки, своєю чергою, розробить систему підтримки операторів, які здійснюватимуть розмінування.
“Україна нині фактично розвиває приватний ринок операторів розмінування. Країні не вистачає державних спроможностей із розмінування, оскільки це потребує величезних витрат (фінансових, людських і технічних – ІФ-У)”, – пояснив Безкаравайний.
За інформацією заступника міністра, Мінекономіки насамперед має намір розробити програму компенсацій розмінування сільгоспземель для відновлення роботи фермерів. Водночас він зазначив, що аграрії повинні будуть залучати приватних саперів для проведення робіт із розмінування своїх сільгоспугідь. Для цього вони повинні будуть зареєструватися й подати заявки для формування черги на виконання робіт із виявлення та знешкодження мін.
Мінекономіки обиратиме приватних операторів на конкурсних умовах. Після контролю якості виконаних робіт держава оплачуватиме їм витрати на розмінування.
Безкаравайний також повідомив, що створене до війни Управління з розмінування не вдалося швидко адаптувати до нових реалій. Воно потребує додаткових потужностей.
“Це не означає, що ми створюємо абсолютно нову систему. У нас уже є система, але її недостатньо. Нам потрібна ефективніша система. Ми наразі аналізуємо наявну систему й намагаємося її вдосконалити, щоб не дублювати будь-які додаткові повноваження. Ми хочемо визначити зони відповідальності системи розмінування, а також відпрацювати способи надання звітів щодо проведення виконаних робіт, зокрема користувачам послуг з розмінування та бенефіціарам”, – сказав заступник міністра.
Він додав, що в Україні вже є система надання інформації про хід розмінування. Найближчим часом буде вдосконалено систему зв’язку всіх учасників процесу.
У міністерстві сподіваються, що це допоможе запобігти якомога більшій кількості нещасних випадків і сприятиме розвитку приватного ринку діяльності з розмінування.