Українці мало ознайомлені з планами комплексного відновлення у своїх громадах

4% українців ознайомлені з планами комплексного відновлення у своїх громадах. Такі дані соціологічного опитування, проведеного командою громадської організації «Проти Корупції» у Дніпропетровській, Київській, Миколаївській та Сумській областях. Однак така ситуація є репрезентативною для всієї України, кажуть фахівці. Чому так склалося та що можна зробити, аби підвищити рівень обізнаності людей щодо відновлення, говоримо з головою ГО «Проти Корупції» Юрієм Путрею.  

Скільки людей нині знають про плани відновлення Україні?   

Ми проводили соціологічне дослідження і воно є репрезентативним на всій Україні. Це складає, якщо похибку до всієї України – це 2%. Тобто з того питання, яке ви задали, всього-на-всього в Україні ознайомлені з планами комплексного відновлення на місцях 4%. І це дуже мало. Ми думаємо, що це недолік не тільки місцевої влади, а й недолік самого громадського суспільства, активного громадського суспільства, тобто громадських організацій. 

Скільки людей готові долучитися до планування і до самого відновлення?   

Рівень долучення на місцях дуже високий. Він дуже високий, але цей рівень складає майже 73%. У цьому рівні є певні нюанси: не завжди люди хочуть долучатися до тих заходів, які їм не цікаві. І ці заходи, які нецікаві, проводяться формально місцевою владою. Якщо їх реалізувати з тими дослідженнями і тими рекомендаціям, то можна долучити їх до всіх. Наприклад, я говорив про те, що молодь неактивна, але вона хоче долучатися до відновлення. І на сьогоднішній день активна молодь на місцях складає майже 30%. Це високий відсоток. Коли ми проводили дослідження в 21-му році, яка була активність молоді, то вона була сім-вісім відсотків, а зараз люди молоді переживають за свій край, за свою місцевість там, де вони проживають. Другий такий великий виклик про те, що ми завжди думали, що люди похилого віку за нас вирішують. На сьогоднішній день люди похилого віку по суті не вирішують проблеми, це перейшло на ступінь нижче, це люди середнього покоління. І цих людей середнього покоління, які думають це, які мають сім’ї, які мають майно на місцях, їх менше 43%, які хочуть щось робити на місцях. І це дуже такий загальний, хороший показник. Це нам подобається, що люди стали більш активні, тобто вони почали думати також про ту домівку свою, де вони живуть.  

Чи питали ви у влади, що вона робить, аби люди стали більш обізнаними у питанні відновлення? 

 Ми питали у влади, але влада по суті також не розуміє. І ми вам презентацію показували, що люди з вищою освітою теж зацікавлені в тому плані, щоб отримати інформацію про відновлення. Вони не мають цієї інформації і вони не розуміють, а це люди, які мають вищу освіту, це якраз ті люди, які знаходяться на місцях у владі, тобто це представники ОМС, це представники інтелігенції і для них це відсутнє. Якщо для них це відсутня інформація, то вони не можуть донести на низу, до іншої категорії населення. Для нас це є таким викликом. Тобто ОГС потрібно робити більше реальних кроків з інформування території як влади, як мешканці, і тоді люди будуть розуміти, що відбувається. Я наводив такий приклад, що люди більше знають про «єВідновлення», ніж про плани комплексного відновлення. 

Які заходи мають проходити для людей, аби вони ставали більш обізнаними у темі відновлення?  

Перші заходи, які можуть бути – це люди хочуть долучитися до освітніх, навчитися розуміти саме процеси створення планів комплексного відновлення. На основі цього навчання люди хочуть стратегувати, тобто вже реально хочуть створювати стратегії розбудови своїх громад. І потім уже цей реальний освітній, як кажуть, компонент вони хочуть перенести в практику і створити вже на місці.

Джерело

© АКМЦ