"Укренерго" провело перші аукціони з розподілу перетину для імпорту-експорту електроенергії з/до Румунії за європейськими правилами

Київ. 2 листопада. ЕНЕРГОРЕФОРМА – На перших спільних аукціонах із розподілу потужності міждержавного перетину Україна-Румунія, які відбулися в четвер, в обох напрямках вдалося розподілити до половини цієї потужності, свідчать дані на аукціонній платформі НЕК “Укренерго”.

Аукціони відбувалися вперше спільно з оператором системи передачі Румунії, одночасно для учасників з обох сторін, із постачанням на 3 листопада.

Згідно з інформацією на аукціонній платформі “Укренерго”, запропоновану на імпорт потужність перетину розділили дев’ять компаній: “Д. Трейдінг”, “Дніпросталь-Енерго”, “Куб Енерджі”, “Євромін Енерджи”, “ЕЕС”, “ЕРУ Трейдінг”, “ТЕП”, “Енерго Ресурс Рі Груп” і “Сіпіджи Енерджі”, що забронювало найбільше – 47-100 МВт на 22 години доби. Було запропоновано на імпорт від 100 до 400 МВт залежно від години доби, компанії забронювали від 20 до 171 МВт залежно від години доби.

Пропоновану потужність на експорт розділили три компанії: “Енерго Ресурс Рі Груп” (по 10 МВт на кілька годин), “Сіпіджі Енерджі” (30-50 МВт на кілька годин) і “ДТЕК Західенерго” (100 МВт на 22:00). Було запропоновано по 200 МВт на вісім годин доби і 100-133 МВт на останні години доби. Загалом компанії забронювали по 10-100 МВт залежно від години доби.

Оскільки заброньована потужність виявилася меншою за запропоновану перетин було розподілено учасникам ринку безоплатно майже в усіх годинах доби, за винятком двох годин на імпортному напрямку, коли його вартість становила EUR0,01/МВт-год та EUR0,03/МВт-год. Отже, загальна вартість перетину становила EUR4.

Як прокоментував на своїй сторінці у фейсбуці голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький, спільні аукціони – стратегічно це черговий важливий крок до повноцінного членства в “енергетичному ЄС” і майбутнього об’єднання ринків.

Водночас, за його словами, це найголовніше для енергетичної безпеки України взимку – відкриття ще одного напрямку торгівлі електроенергією з ЄС.

Кудрицький додав, що деякі сусідні країни відмовлялися від торгівлі електроенергією з Україною через відсутність можливості працювати за єдиними європейськими правилами, за якими має відбуватися загальний аукціон, “на всю довжину дороги”. До цього український оператор системи передачі продавав доступ до своєї частини ліній електропередачі, оператор країни-сусідки – до своєї.

Голова “Укренерго” додав, що провести спільні аукціони дала змогу “змінена, гармонізована з європейськими правилами регуляторна база”.

“І це тільки початок. “Укренерго” очікує, що спільні аукціони з іншими країнами – Польщею, Словаччиною та Угорщиною – запрацюють на загальноєвропейській платформі JAO (Joint auctioning Office) з початку 2024 року. Українська сторона виконала всі необхідні умови, і зараз очікуємо рішень регуляторів країн-сусідів”, – зазначив Кудрицький.

Він також наголосив, що з початку 2024 року “Укренерго” розпочне практичну реалізацію проєкту об’єднання ринків електроенергії з країнами ЄС.

“Це означатиме, що українські компанії зможуть купувати й продавати електроенергію на спільних торгових майданчиках із європейськими компаніями. Абсолютна безбар’єрність. Сьогоднішній спільний аукціон – перший приклад такої безбар’єрності”, – резюмував Кудрицький.

Джерело: https://www.facebook.com/vladimir.kudrytskyi/posts/pfbid0twos9bTebaLVMxmhAWay9Ak7WJeEUAoDdRU9yTpNYz5itVRHMZfUj5JihWXidY8nl