Київ. 4 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Глава Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) Даніель Белль на презентації нової доповіді про ситуацію з правами людини в Україні повідомила, що російські війська з 24 лютого 2022 року затримали на окупованих територіях України майже 1000 українців.
“ММПЛУ продовжує документувати випадки безпідставних затримань і широкомасштабного застосування тортур та жорстокого поводження стосовно цивільних осіб і військовополонених з боку російської влади. З лютого 2022 року ми зафіксували довільне затримання майже 1000 осіб на окупованих територіях”, – сказала вона на брифінгу в Києві в середу.
За словами Белль, за звітний період (з 1 лютого до 31 липня поточного року) було задокументовано 43 випадки затримань, хоча фактична кількість, імовірно, набагато вища.
“Опитані нами затримані повідомили, що зазнавали тортур і жорстокого поводження під час свого перебування під вартою”, – зазначили в ООН.
Згідно з опублікованими даними доповіді, 80 затриманих росіянами осіб померли в ув’язненні або були знайдені мертвими зі слідами насильства на тілах. 468 осіб залишаються затриманими або під вартою без зв’язку з зовнішнім світом.
“Багато з цих випадків також були насильницькими зникненнями”, – зазначено у звіті.
Глава Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні наголосила, що катування і жорстоке поводження застосовується до військовополонених.
“У свідченнях тих, хто вижив, описується неймовірна жорстокість, зокрема жахливі розповіді про жорстокі побиття, які в деяких випадках призводили до переломів кісток і вибитих зубів. Крім того, в кількох установах затримані зазнавали тортур”, – повідомила вона.
За словами Белль, протягом звітного періоду деякі російські військовополонені описували випадки тортур і жорстокого поводження з боку української влади незабаром після захоплення, що припинилося після прибуття до офіційних місць тримання під вартою.
Також у доповіді міститься заклик до держав-членів ООН вимагати, щоб російська влада надала доступ незалежним спостерігачам до всіх місць тримання під вартою та інтернування.
ММПЛУ наголосила, що має повний доступ до російських військовополонених в Україні, де спостерігається поліпшення у поводженні з ними.
“Російська влада продовжувала консолідувати адміністративну систему на окупованих територіях, яка включала вибори, школи, лікарні та суди, водночас нав’язуючи російське законодавство на нещодавно окупованих територіях. Цей процес нагадував те, що сталося в Криму майже десять років тому”, – додала Белль.
Звіт охоплює період з 1 лютого по 31 липня 2023 року. Доповідь і її висновки ґрунтуються на даних, зібраних під час польових місій, відвідувань місць тримання під вартою, а також дистанційного моніторингу окупованої території. Її висновки ґрунтуються на 1226 інтерв’ю з жертвами, свідками, тими, хто вижив, їхніми родичами, адвокатами, представниками уряду, громадянського суспільства та іншими співрозмовниками.