ВАР просить ВР дозволити використовувати як заставу під аграрні розписки та банківські кредити право на с/г землі

Київ. 4 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) звернулася до Верховної Ради з проханням прискорити розгляд законопроєкту №9352 про використання прав оренди землі сільгосппризначення як застави за аграрними розписками та банківськими кредитами.

“Україні загрожує зменшення посівних площ, оскільки аграрії мають обмежений доступ до банківського кредитування на тлі логістичних труднощів із експортом та низьких цін на агропродукцію. Аграрна розписка є додатковим інструментом фінансування агросектору. Наразі популярність цього інструменту є невисокою через неможливість передати права оренди землі як заставу за аграрними розписками”, – зазначається у зверненні.

У ВАР наголосили, що нові можливості застосування аграрних розписок покладено в основу законопроєкту №9352 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою створення умов для залучення коштів на агровиробництво”. Його ухвалення сприятиме покращенню фінансування галузі, впевнені в бізнес-об’єднанні, оскільки основні пропозиції документу спрямовані на надання можливості використання прав оренди землі сільгосппризначення як застави за аграрними розписками та банківськими кредитами, а також створення додаткових можливостей захисту прав кредиторів.

Чинна редакція Земельного кодексу дозволяє розпорядження (зокрема передачу в заставу) правом оренди земділянки сільгосппризначення без узгодження з її власником, зазначають у ВАР. Однак визначений у Кодексі порядок проведення земельних торгів не передбачає продажу права оренди в примусовому порядку, навіть якщо воно передане як застава за кредитом.

Відсутність механізму реалізації права оренди на земельних торгах виключає такий актив з обігу та унеможливлює використання його як забезпечення для залучення фінансів. Це значно знижує інтерес кредиторів, зокрема банків, постачальників ЗЗР, насіння, добрив і трейдерів до інструменту. Сама по собі аграрна розписка не є “прийнятним забезпеченням” з точки зору банківського законодавства, стверджують у ВАР.

У бізнес-об’єднанні наголосили: врегулювання механізму передачі прав оренди землі дасть змогу створити ринок таких прав та умови кредитування банками аграрної галузі під аграрні розписки, забезпечені правами оренди землі.

Крім того, можливість передати права оренди землі як забезпечення аграрної розписки значно підвищить надійність та привабливість цього інструменту, оскільки застава у вигляді майбутнього врожаю є непривабливою для кредиторів та потребує багато зусиль для її адміністрування.

Законопроєкт також містить низку можливостей захисту прав кредиторів, які можуть бути використані за бажанням аграрія. До них належать обмеження прав боржника на розпорядження правами на земділянку, зазначену в аграрній розписці, до її погашення; передбачення в аграрній розписці додаткових застав (окрім майбутнього врожаю) без необхідності підписання окремих договорів застави; стягнення в позасудовому порядку через виконавчі підписи нотаріусів не лише основної суми заборгованості за аграрними розписками, а й штрафів, якщо вони передбачені аграрною розпискою.

Водночас у ВАР шкодують, що з моменту внесення до парламенту законопроєкт №9352 залишається без руху, і закликають депутатів прискорити розгляд документу як необхідного для підвищення ефективності функціонування агросектору.

Джерело: https://uacouncil.org/uk/post/agrarni-rozpiski-stanut-alternativou-bankivskomu-kredituvannu-z-prijnattam-zakonoproektu-9352