Київ. 21 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Верховна Рада гарантувала дотримання безпеки перебування в пенітенціарних установах для підозрюваних, обвинувачених і засуджених, зокрема у воєнних злочинах, яких іноземні держави видали Україні за екстрадицією.
Ухвалення відповідного законопроєкту №9451 в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками підтримали 276 народних депутатів на засіданні парламенту у вівторок.
Як передає кореспондент агентства “Інтерфакс-Україна”, про це свідчить пряма трансляція пленарного засідання Верховної Ради, яку на ютубі веде член депутатської фракції “Європейська солідарність” Олексій Гончаренко.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що останнім часом компетентні органи інших держав ухвалили низку рішень про відмову в задоволенні запитів щодо видачі осіб до України з огляду на недотримання в пенітенціарних установах України статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо заборони катувань, а також на неможливість гарантування безпеки під час перебування осіб у пенітенціарних установах в умовах воєнного стану.
При цьому окремі держави запитують додаткові гарантії розміщення виданих осіб у західних регіонах України, а надання Україною таких гарантій, як правило, оцінюється позитивно і сприяє вирішенню питання екстрадиції.
Парламентарії вважають, що з метою уникнення випадків відмови в екстрадиції доцільно надати Міністерству юстиції України повноваження затверджувати переліки установ попереднього ув’язнення, виправних або виховних колоній, у яких передуватимуть під вартою та відбуватимуть кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі такі особи.
У законопроєкті акцентують на необхідності відповідності секторів/ділянок таких установ вимогам і національного законодавства, і міжнародним зобов’язанням України у сфері прав людини. Тож під час їх створення та функціонування, зокрема, буде враховано результати візитів Європейського комітету з питань запобігання катуванням (ЄКЗК) та розглянутих Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ) справ у цій сфері проти України.
Зважаючи на це, ВР доповнила Кримінально-виконавчий кодекс України (КВК України) положеннями, що передбачають відбування покарання засудженими до позбавлення волі, переданими в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було ухвалено рішення про екстрадицію, в колоніях згідно з переліком, затвердженим Міністерством юстиції України. Аналогічно в законі “Про попереднє ув’язнення” (стаття 8) передбачені норми роздільного утримання таких осіб.
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=rzm_9snWS2I