На тлі повномасштабного вторгнення росії в Україну роль громадських організацій у наданні допомоги та підтримки мешканцям громад стає все більш важливою. Прикладом такого впливу є діяльність ГО «Трикутник» з м. Коломия Івано-Франківської області.
Організація приєдналася до Мережі правового розвитку (далі МПР) на початку повномасштабної війни. До 2022 року «Трикутник» займався культурним розвитком своєї громади та області, реалізовував мистецькі проєкти, організовував фестивалі. Виклики війни змусили відкрити нові напрями роботи та переформатувати діяльність. Так, одним з основних завдань стало забезпечення всебічної допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Ініціативи організації з лютого 2023 року підтримала МПР в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Більше про підсумки цього періоду розповімо далі.
Юридичні консультації по радіо поширюються на область
Сьогодні у пріоритетах роботи ГО «Трикутник» — правова просвіта та консультації, розвиток проєктів комплексної підтримки ВПО та впровадження нового напряму допомоги членам сімей військовослужбовців та ветеранам нинішньої війни.
Юристка ГО «Трикутник» Інна Колесник. Фото з особистого архіву
«Можна сказати, що ми стали дуже видимими у сфері правової допомоги, — вважає юристка ГО «Трикутник» Інна Колесник. — Ми працювали протягом кількох років, щоб зробити цей напрям роботи дійсно ефективним. Наша організація регулярно здійснює виїзні прийоми у Коломиї й довколишніх селищах громади, а також проводить дистанційні консультації. З основних тем, що порушують люди — права вимушено переселених осіб, юридичні питання, пов’язані з воєнним станом та втратою документів, проблеми спадкування на тимчасово окупованих територіях, трудові права та можливості працевлаштування на новому місці. За 2023 рік ми надали близько 800 правових консультацій клієнтам».
Організація надає комплексну юридичну допомогу переселенцям. Для прикладу, переселенка з Луганщини за допомогою юристів організації зуміла успішно вирішити складні ситуації зі списанням заборгованості за кредитною карткою та оформлення закордонного паспорта, що виникли через обмежений доступ до українських послуг та банків на тимчасово окупованій території. Іншому запитувачу юристка під час консультації розповіла, що родич може отримати не лише офіційний статус, а й додаткову грошову соціальну допомогу.
ВПО Коломийської громади мали змогу дізнатись про свої права і обовʼязки та отримати індивідуальні юридичні консультації під час заходу в лютому 2023. Фото з архіву ГО «Трикутник»
Досить популярною стала на місцевому радіо «Сяйво» радіопрограма «Юридична шпаргалка», в якій бере участь Інна Колесник та розповідає про правові проблеми та можливості їх вирішення.
«На ефірах ми пояснюємо зміни в законодавстві та обговорюємо актуальні соціальні питання, нещодавно розглядали закон про мобілізацію, — розповідає Інна Колесник. — Радіотрансляція охоплює не лише Коломийський район, а й сусідні громади, ми отримуємо дзвінки від людей навіть із віддалених сіл Івано-Франківської області. Окрім того, у місцевій газеті маємо власну сторінку. З самого початку вторгнення росії нам запропонували писати про себе, і ми готуємо матеріали для публікації. Загалом медіа нас люблять, часто запрошують на інтерв’ю».
Шелтер став центром розвитку для ВПО
Соціальна ініціатива «Вулик Змістів», яку координує ГО «Трикутник», в одній із комунальних будівель відкрила у лютому 2023 року в Коломиї шелтер для ВПО за підтримки Української освітньої платформи та спільно із місцевою владою. За рік він трансформувався від тимчасового притулку до центру розвитку, у якому впроваджують різноманітні ініціативи.
ВПО поселяють у співпраці з Єдиним центром надання соціальних і реабілітаційних послуг міста Коломиї. Наразі прихисток приймає максимально можливу кількість мешканців — 60 осіб. На двох поверхах будівлі облаштували 20 кімнат, є душові, простір для дітей кімната та дві кухні. За підтримки МПР створена тренінгова кімната. На базі шелтера регулярно проводяться навчання, зустрічі, на яких обговорюються актуальні питання щодо поселення ВПО в громадах, місцевих культурних особливостей, а також надають психологічну підтримку.
У межах проєкту із працевлаштування усіх бажаючих навчали пошуку роботи, інтеграції в новий колектив. У вересні провели великий ярмарок вакансій, під час якого зібрали підприємців, представників як місцевих, так і релокованих виробництв та місцеву владу на дискусію про можливості ринку праці Коломийської громади. Також на сторінках у соцмережах ініціативи «Вулик змістів» постійно поширюють оголошення про актуальні вакансії.
У травні 2023 під час тренінгу з працевлаштування 20 учасників/-ць мали змогу розібратися в тонкощах оформлення ефективного резюме та профілю. Вони багато практикувалися, розігрували можливі сценарії на співбесідах. Координаторка проєкту із працевлаштування Олена Рогова (на фото у центрі) приїхала у громаду з Чернігова у 2022 році, познайомилась з командою ГО «Трикутник і відтоді активно допомагає іншим ВПО. Фото з архіву ГО «Трикутник»
У проєктах організації регулярно задіяно 12 членів команди, і ще чимало людей додатково залучають до різних заходів як тренерів та волонтерів.
Психосоціальна підтримка ВПО, яку забезпечує ГО «Трикутник», включає проведення регулярних інтеграційних зустрічей, спрямованих на створення підтримуючого середовища у громаді, організацію якісного дозвілля. Під час таких заходів члени сімей військовослужбовців навчаються самопідтримки, обмінюються досвідом, знайомляться із роботою організації та її можливостями.
«Постійні учасниці, зокрема переселенки, особливо дякують за наші жіночі «кола», де вони можуть спілкуватися. Значна частина нашої цільової аудиторії — це жінки, і ми це завжди враховуємо, — відзначає Інна Колесник. — Серед наших фахівців є психологиня, яка спеціалізується на роботі з ВПО, а також ми запрошуємо інших психологів для проведення різноманітних тренінгів. Ми постійно наголошуємо, що в нас є можливість записатися на індивідуальні консультації, або взяти участь у групових зустрічах із психологом, включаючи групову терапію, заходи з психоемоційного розвантаження для дорослих та дітей, зокрема за допомогою малювання. Люди можуть вибирати той формат, який найбільше відповідає потребам».
Під час групової сесії з арттерапії у травні 2023 учасниці через малювання виразили на папері свої страхи, переживання, мрії та надії. Фото з архіву ГО «Трикутник»
Шляхом проведення занять з арттерапії спільнота успішно допомагає підтримувати внутрішній стан мешканцям шелтеру та стимулює їх до активності, сприяючи запобіганню виникнення проблем. Фото з архіву ГО «Трикутник»
Плани діяльності у громаді
Команда «Трикутника» активно працює за напрямом розширення можливостей участі переселенців в процесах прийнятті рішень в громаді.
Міська рада, представники громадськості та ВПО обговорюють механізм створення Ради з питань внутрішньо переміщених осіб в Коломийській громаді у травні 2023. Фото з архіву ГО «Трикутник»
Членкині ГО «Трикутник» увійшли до складу Ради ВПО Коломийської громади. Соломія Зінець-Мацишин є членкинею районної ради ВПО, Інна Колесник входить до Коломийської ради ВПО, а Олена Рогова є її співголовою. Це дозволяє розширити соціальні зв’язки та активно сприяти розвитку громади, зокрема через спільні заходи з партнерами.
Один із таких проєктів спрямований на будівництво комунального майна для створення соціального житла. Команда активно адвокатує права вимушених переселенців, допомагаючи їм у складанні заявок на отримання житла від фонду тимчасового житла.
«Наразі ми розглядаємо можливість громадського контролю за реалізацією будівельного проєкту, що передбачає переоблаштування одного з наявних та будівництво нового будинку в громаді під соціальне житло, — розповідає Інна Колесник. — До 80% цього житла буде передано у використання ВПО для оренди, а решта 20% — для мешканців громади зі складними життєвими обставинами. Такий підхід сприятиме кращій інтеграції переселенців, надаючи їм можливість жити не в ізоляції, а серед місцевого населення».
ГО «Трикутник« планує розвивати новий напрям — допомогу сім’ям військовослужбовців. Наразі реалізується проєкт спрямований на підвищення толерантності та створення безпечного середовища в закладах освіти через розвиток вміння комунікувати та надавати допомогу дітям, чиї батьки захищають Україну чи загинули, виконуючи свій обовʼязок. Кілька проєктів спрямовані на психологічну підтримку членів сімей військових. У межах цієї ініціативи ГО «Трикутник» розробляє важливі соціальні ролики. Організація активно долучається до створення ветеранського простору в громаді.
«До роботи із членами сімей військовослужбовців залучаємо психологів, які мають відповідні навички та бажання допомагати. У цьому є велика потреба — як у ВПО, так і в місцевих жителів є родичі, які служать, — підкреслює Інна Колесник. — Ми хотіли б долучитися до певного дослідження психологічної підтримки в процесі юридичних консультацій і направити своїх фахівців на відповідне навчання. Підвищення кваліфікації — це дуже важливо і для юридичної допомоги, і для соціальної підтримки. Також було б корисно взяти участь у навчанні разом з представниками влади, що займаються наданням соціальних послуг для ветеранів, для досягнення більш ефективної співпраці».
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».