Використання слова "чиновник" прищеплює національній публічній службі невластиві їй риси – голова НАДС Алюшина

Київ. 20 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Голова Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) Наталія Алюшина заявляє, що викликає подив, що публічних службовців в Україні продовжують називати “чиновниками”.

“Мене вражає, наскільки вкорінюються в нашій свідомості ментально чужі явища. А ще дивує внутрішній спротив, що заважає нам їх позбутися і замінити їхні назви на близькі відповідники. Одне з таких – поняття “чиновник”. Воно прийшло в Україну з Московії, де Петро I закріпив основи “чиновників” у “Табелях про ранги”, – написала Алюшина в колонці для “Інтерфакс-Україна”.

За її словами, це поняття від самого початку набуло негативної конотації, оскільки “чиновниками” спершу зневажливо називали службовців із заниженою суспільною відповідальністю, а далі – поширили це тлумачення на всіх службовців.

“Чиновників скасували із занепадом царської Росії, але їхній дух зберігся в СРСР… Утім, викликає подив, що чиновниками продовжують називати публічних службовців в Україні. Після 33 років Незалежності та 10 років війни з рф. При тому що це поняття для нас ментально чуже. Адже маємо відмінну від московської, власну традицію державної служби. Глибшу і пов’язану з “чинами” лише через вимушене перебування в імперії”, – додала вона.

На думку Алюшиної, використання слова “чиновник” прищеплює національній публічній службі невластиві їй риси.

“Ще кілька років тому політика декомунізації була для суспільства доволі дискусійною. Але в умовах війни ми досягли порозуміння. На черзі – наступний крок. Занадто мало просто очистити навколишній простір від імперських ідолів. Маємо впорядкувати й “ландшафт” власної свідомості. Який формують, зокрема, й такі принизливі поняття, як “чиновник”, – наголосила голова НАДС.