Сновська громада має 43 км спільного кордону з РФ, і багатьом людям із прикордонних сіл довелося перебратися ближче до центру громади, тікаючи від ледь не щоденних обстрілів. Незважаючи на це, внутрішньо переміщені як в межах області, так і ті, хто приїхав сюди зі сходу і півдня України, почувають себе огорнутими турботою і допомогою. І все це завдяки Громадська організація “ЛАМПА”, яка є партнером Global Communities у реалізації Програма CLEAR на території Чернігівської області, що фінансується USAID’s Bureau for Humanitarian Assistance.
ГО «ЛАМПА» народилася із Молодіжної ради при міській раді Сновська. Голова ГО Антон Аліфіренко як представник активної молоді у 2020 році пройшов навчання у межах іншої програми Global Communities в Україні – «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (Програма DOBRE), що спрямована на посилення місцевого самоврядування, покращення умов розвитку територіальних громад та залучення громадян до прийняття рішень. Саме цей досвід переконав Антона, що навіть найвіддаленіші громади можуть отримати кошти на розвиток.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну «ЛАМПА» разом з іншими представниками Молодіжної ради перетворили створений раніше в межах DOBRE молодіжний простір Сновська на волонтерський штаб і допомагали місцевому населенню долати наслідки окупації. Тоді ж організація почала активно подавати заявки на долучення до гуманітарних проєктів. За три місяці подали дев’ять і п’ять з них виграли, зокрема і в програмі CLEAR.
В основі ефективної діяльності «ЛАМПИ» знаходиться прагнення невпинно навчатися та якісна комунікація з усіма стейкхолдерами. Усі тренінги з підвищення спроможності, які проводилися CLEAR, відвідували не лише працівники організації, відповідальні за відповідні напрямки, а й керівник ГО. Бажання навчатися є також точкою входу в організацію для тих, хто хоче долучитися до її проєктів.
«Всі наші люди навчаються разом з нами в процесі діяльності. Кадровий голод відчуває кожна громада, коли йдеться про фахівця з моніторингу, гендерно чутливих питань або комунікаційника. Тому ми шукаємо не тих людей, які щось вміють, а які мотивовані навчатися. Але окрім бажання навчатися, для нас також важливі моральні якості людини, спільне з нами світобачення та цінності. А керівник проєкту має розбиратися в усіх аспектах роботи – і в комунікаціях, і в роботі гарячої лінії, і у фінансовій звітності. В цьому і полягає складність його роботи», – пояснює Антон Аліфіренко.
За рік реалізації проєкту в межах програми CLEAR команда організації зросла з п’яти до 14 людей. Ще близько 15 регулярно долучаються як волонтери. Залучати людей до надання допомоги, як і справедливо розподіляти її, допомагає продумана комунікація на всіх рівнях: з місцевою владою, мешканцями громади та іншими громадськими організаціями. Прикладом ефективно вибудованої комунікації, яка лягла в основу подальшого розподілу допомоги, став процес обладнання шкільних укриттів. Серед 12 шкіл громади потрібно було обрати шість, які таку допомогу отримають. Для цього «ЛАМПА» зібрала на зустрічі з мером керівників усіх навчальних закладів громади, щоб познайомитись, обмінятися контактами і визначити потреби шкіл.
«Ми комунікували з кожним директором і відвідали кожне укриття. Школи своїми силами разом з батьками зробили які-не-які ремонти, а ми вже надали обладнання. Оскільки наш бюджет був обмежений і ми не могли задовольнити всіх, ми обрали ті заклади, які мали найбільші укриття і відповідно найвищі шанси вийти на навчання наживо. Здебільшого, під ці критерії підпали школи, які знаходятья далі від кордону. Але в укриттях все ще залишається потреба у якісніших ремонтах і засобах обігріву», – говорить проєктна менеджерка «ЛАМПИ» Ірина Мундурс.
Налаштована комунікація з директорами шкіл стала в нагоді також, коли потрібно було сформувати списки дітей вразливих категорій для розподілу дитячих рекреаційних наборів. Від імені ГО керівники шкіл отримали офіційні листи із запитом надати перелік дітей відповідно до визначених критеріїв вразливості.
«В результаті ми отримали дуже якісну вибірку із 700 дітей громади. Наборів було 220, тому із загального списку нам довелося обирати найвразливіших. Але після першої дистрибуції ми звернулися до менеджерів програми і пояснили, що маємо чітко вивірені дані про більшу кількість дітей, які потребують допомоги. Так ми отримали ще 440 наборів. Хтось зі списку відсіявся, переїхав, наприклад, і таким чином ми змогли забезпечити абсолютно всіх вразливих дітей громади рекреаційними наборами. Це третина всіх дітей громади. Тепер ми можемо масштабувати цей досвід на інші території», – розповідає Ірина.
Суттєве підвищення організаційної спроможності внаслідок отриманого від програми CLEAR навчання і розроблення внутрішніх політик організації дозволило «ЛАМПІ» стати однією з 15 українських організацій, які пройшли оцінку відповідності від «Гуманітарного фонду для України» щодо прямої взаємодії із донором, без субпартнерства. В планах організації – розширити географію діяльності на інші прикордонні громади області.
«Ми починали з однієї громади, тому що розуміли, що не потягнемо якісно реалізувати проєкт на більшій території, адже не мали уявлення, як це зробити. Тепер, коли є знання, спроможність, відпрацьований процес, ми можемо просто перенести цей досвід на іншу територію, в інші громади», – говорить Антон.
Програма дій та реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації (CLEAR) впроваджується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (USAID/BHA). Загальна мета програми – зберегти життя, зменшити страждання та задовольнити нагальні потреби людей, які постраждали від війни, водночас підтримуючи місцеві громади у здійсненні їхніх власних заходів реагування. Програма CLEAR працює у 23 територіальних громадах Чернігівської та Чернівецької областей і разом із місцевими організаціями громадянського суспільства реалізує гуманітарні проєкти за трьома основними напрямками: надання захисту, забезпечення прихистку та доступу до санітарії та гігієни.