ЄС слід продовжити обмеження в агроторгівлі з Україною до кінця року – єврокомісар

Київ. 21 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Євросоюзу слід продовжити заборону, що спливає 15 вересня, на імпорт української агропродукції п’ятьма сусідніми з Україною країнами, щонайменше, до кінця 2023 року, вважає єврокомісар із сільського господарства Януш Войцеховський.

“Моє завдання – переконати Єврокомісію і країни-члени в тому, що, по-перше, ЄС має субсидувати транзит зерна з України до портів і третіх країни, а по-друге, він повинен поширити заборону на імпорт на ці п’ять країн, включно з Польщею, принаймні до кінця року”, – сказав він в ефірі Польського радіо.

Войцеховський запропонував, щоб ЄС профінансував у рамках своєї допомоги Україні транспортування зерна до призначених портів, звідки зерно буде відправлено до Африки та Азії.

Єврокомісар стверджує, що імпорт зернових з України в прикордонні країни ЄС також є “шкідливим рішенням” для українських аграріїв.

“Це багато в чому спекулятивна торгівля: використовується той факт, що в (…) Україні низькі ціни, і деякі люди намагаються на цьому заробити. (…) Тому треба блокувати прикордонну торгівлю, як зараз, і допомагати Україні в транзиті, тому що це солідарність на глобальному рівні, тому що є країни, які дуже потребують українського зерна”, – зазначив Войцеховський.

За даними єврокомісара, перевезення зерна з України через Польщу не окупається. Традиційними ринками збуту українського зерна, за його словами, були Індонезія, Єгипет і дорога в ці країни не пролягала через Польщу.

Він додав, що Україна має експортувати близько 4 млн тонн зерна на місяць. ЄС, уточнив він, у змозі провести транзит такої кількості зерна в порти, але “для цього потрібні кошти”.

Єврокомісія 5 червня дала згоду на продовження до 15 вересня обмежень експорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України в п’ять країн – Болгарію, Угорщину, Польщу, Румунію та Словаччину. При цьому транзит цих культур через ці країни дозволено.

Україна багато років експортувала основний обсяг зерна та іншої агропродукції через свої порти на Чорному морі. Однак після початку війни на її території робота портів була сильно обмежена. Експортні потоки були значною мірою переорієнтовані на Європу.

За оцінками Української зернової асоціації (УЗА), експорт зерна з України в новому сезоні 2023/2024 може сягнути майже 48 млн тонн, тоді як у минулому сезоні, який завершився 30 червня, за оцінкою УЗА, він сягнув 58 млн тонн.