Євроінтеграція Молдови не має залежати від придністровського врегулювання – глава МЗС Попеску

Київ. 27 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністр закордонних справ і європейської інтеграції Молдови Ніку Попеску заявив, що європейська інтеграція країни не має залежати від придністровського врегулювання.

“Громадяни Молдови не мають бути заручниками геополітичної ситуації, створеної у зв’язку з придністровським конфліктом”, – сказав Попеску в інтерв’ю порталу One Decision, відповідаючи на запитання про те, як Молдова збирається інтегруватися в Євросоюз із невирішеним конфліктом на своїй території.

“У нас є ще час до того, як ми приєднаємося до ЄС. Ми зайняті важкою роботою з приведення законодавства у відповідність до європейських стандартів, реформою юстиції. Усе це займе час. Але наша ціль – бути готовими до вступу до 2030 року. І ми докладатимемо зусиль і щодо вирішення придністровського конфлікту мирним шляхом. Домагатимемося, щоб російські війська були виведені з Молдови за результатами переговорів. Поки що рано щось стверджувати. Попереду у нас декілька років, щоб рухатися в ЄС, одночасно займаючись мирним врегулюванням конфлікту”, – сказав Попеску.

У відповідь на припущення про те, чи може Молдова вибрати вступ до ЄС без Придністров’я, міністр сказав: “Я не можу відповісти на це запитання. Але що ясно – абсолютна більшість громадян на підконтрольній території (на правому березі Дністра) не захоче бути заручниками геополітичної ситуації навколо придністровського регіону. Офіційна позиція ЄС: Молдова не має бути заручником врегулювання/неврегулювання цього конфлікту. Про це сказав верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель під час візиту до Кишинева в червні”.

Президент Молдови Мая Санду раніше допустила вступ республіки до ЄС “у два кроки – спочатку правий берег Дністра, а потім – лівий”. “Ми працюємо над врегулюванням придністровського конфлікту. Але невирішеність проблеми не має стати перешкодою на шляху інтеграції Молдови до Євросоюзу… У найгіршому випадку, якщо не вдасться вирішити проблему Придністров’я до вступу в Євросоюз, ми допускаємо, що здійснюватимемо інтеграцію в ЄС у два кроки – спочатку правий берег Дністра, а потім лівий берег. Коли наші громадяни з лівого берега побачать, як покращується життя, вони захочуть теж у ЄС”, – сказала Санду.

Єврокомісія 8 листопада ухвалила рішення рекомендувати Раді Євросоюзу розпочати переговори про вступ України та Молдови до ЄС. Після цього міністр закордонних справ країни Попеску заявив, що процес інтеграції в Євросоюз і реінтеграції Молдови мають відбуватися паралельно, а якщо не вдасться вирішити проблему Придністров’я, то “стандарти ЄС впроваджуватимуть спочатку на правому березі Дністра, а потім – на лівому”.