Єврокомісія рекомендувала країнам ЄС оцінити ризики витоку найбільш важливих передових технологій

Київ. 4 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Єврокомісія (ЄК) рекомендувала країнам ЄС провести оцінку ризиків і захисту за чотирма найважливішими для економічної безпеки технологічними напрямами: новими напівпровідниками, штучним інтелектом, квантовими і біотехнологіями.

“Європа адаптується до нових геополітичних реалій, покінчивши з епохою наївності і виступаючи в ролі реальної геополітичної держави”, – заявив у вівторок за підсумками засідання ЄК комісар ЄС із внутрішнього ринку Тьєррі Бретон.

“Технології зараз перебувають у центрі геополітичної конкуренції, і ЄС хоче бути гравцем, а не ігровим майданчиком”, – пояснила сенс ухваленого документа виконавча заступниця голови ЄК Віра Юрова.

Як зазначає Єврокомісія у своєму пресрелізі, з перелічених у рекомендації десяти напрямів чотири “з високою ймовірністю зазнаватимуть найбільш чутливих і найбезпосередніших ризиків технологічної вразливості та витоку технологій”: передові напівпровідникові технології (мікроелектроніка, фотоніка, високочастотні чипи, обладнання для виробництва напівпровідників); технології штучного інтелекту (високопродуктивні обчислення, хмарні й периферійні обчислення, аналіз даних, комп’ютерний зір, мовна обробка, розпізнавання об’єктів); квантові технології (квантові обчислення, квантова криптографія, квантовий зв’язок, квантове зондування і радари); біотехнології (методи генетичної модифікації, нові геномні методи, генний драйв, синтетична біологія).

Єврокомісія рекомендує державам-членам ЄС разом із нею провести первісну колективну оцінку ризиків у цих чотирьох сферах до кінця цього року.

20 червня 2023 року ЄК і глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель ухвалили спільне повідомлення про стратегію європейської економічної безпеки. Вона заснована на розвитку економічної бази та конкурентоспроможності ЄС, захисті від (технологічних) ризиків і “партнерстві з максимально широким колом країн для розв’язання спільних проблем та інтересів”.