За рік дії програми неонатального скринінгу діагностику пройшли 140 тис. новонароджених, підтверджено 192 випадки орфанних захворювань

Київ. 17 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – За рік дії в Україні програми неонатального скринінгу розширений скринінг пройшли 140 тис. новонароджених, у рамках досліджень підтверджено 192 випадки орфанних захворювання.

Як повідомив голова парламентського комітету здоров’я нації, меддопомоги та медстрахування Михайло Радуцький на своїй фейсбук-сторінці, програму неонатального скринінгу новонароджених було запущено в жовтні 2022 року. Вона реалізується в рамках стратегії створення в країні системи лікування пацієнтів з орфанними хворобами.

За його словами, для запуску зазначеного проєкту рішенням Верховної Ради з президентського фонду було виділено 300 млн грн на закупівлю обладнання та реагентів для лабораторій. Скринінг новонароджених було розширено з чотирьох до 21 захворювання. Ця процедура дає змогу своєчасно виявляти хворобу і починати лікування, доки в організмі не почалися невідворотні зміни.

Крім того, додав Радуцький, стратегія передбачає закупівлю препаратів за договорами керованого доступу (ДКД), які дають змогу придбати ліки за прямими договорами з виробниками значно дешевше.

Він уточнив, що наразі закуплено 11 препаратів на 670 млн грн, зокрема, це препарати від СМА.

Третім етапом реалізації стратегії є повноцінний запуск системи лікування пацієнтів із рідкісними захворюваннями, сказав Радуцький.

“Уряд затвердив Концепцію розвитку системи надання медичної допомоги орфанним пацієнтам до 2026 року, МОЗ працює над оновленням протоколів лікування пацієнтів із рідкісними хворобами, створює орфанні центри в кожному обласному центрі, МОЗ проводить закупівлю за договорами керованого доступу”, – написав він.