"Зелена" металургія є шансом для України правильно інтегруватися в економіку ЄС – CEO "Метінвесту"

Київ. 13 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Генеральний директор гірничо-металургійної групи “Метінвест” Юрій Риженков заявляє про конкурентну перевагу української металургії в рамках реалізації проєкту “зелена” металургія і що це шанс для України правильно інтегрувати власну економіку в економіку ЄС.

“У “зеленої” металургії завжди є дві сторони. Один – це саме металургія. Це те, що ми говорили про Маріуполь, де можна побудувати новий електрометалургійний завод, змінити домни і конвертери на електрометалургію. Сьогодні ми розуміємо, що ця ідея просто не актуальна, що теми щодо металургії в Маріуполі будемо розглядати після визволення міста від окупантів”, – сказав топменеджер компанії в інтерв’ю проєкту FAQ Talks.

За його словами, друга частина теми “зеленої” металургії – це сировина, яку потрібно підготувати. І тут у “Метінвесту” є конкурентна перевага, адже запаси залізної руди, які видобуває компанія, можна збагатити до досить високого вмісту заліза. І вже цю сировину можна перетворити на напівпродукт, який використовуватимуть електрометалургійні підприємства України або Європи.

Риженков наголосив, що це важливо для Європи, бо там не вистачає таких напівфабрикатів. “Зелена” металургія – шанс для України правильно інтегрувати власну економіку в економіку ЄС, Україна може стати першою частиною ланцюга “зеленої” металургії.

Надалі виробництво в Україні можна переобладнати під використання водню і зробити взагалі безвуглецеву частину металургії. Цей проєкт зараз у “Метінвесту” в активній фазі. Водночас компанія поки що не будує нових агрегатів, але інвестує в проєктні роботи, що виконуються під ці агрегати, модернізує виробництво під цю технологію.

“Тут можливий найшвидший стрибок. Під це нам потрібно буде знайти клієнтів, готових до довгострокових відносин. Або це будуть якісь європейські металурги, або ми самі можемо побудувати в Європі завод, який використовуватиме цю продукцію, ставши прикладом для інших європейців”, – зазначив топменеджер.

Він пояснив, що в інвестиціях в DRI (технологія прямого відновлення заліза – ІФ-У) і водень досить великий мультиплікатор, тому що потрібна інфраструктура та електроенергія. Треба будувати нові “зелені” потужності електроенергії, яка може бути або відновлюваною, або декарбонізованою.

“Наприклад, той самий атом розвивати. Тобто, тут є що робити самій державі, є куди спрямовувати зусилля. Це буде мультиплікатором усієї економіки України”, – зазначив керівник компанії.

Розповідаючи про CBAM (механізм транскордонного вуглецевого регулювання – Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM – ІФ-У), Риженков констатував, що механізм ще не запрацював, і держава ще перебуває в діалозі з Єврокомісією. Є деякі аспекти, в яких європейці йдуть назустріч і дають або більші строки, або деякі товари не потрапляють у першу чергу CBAM.

“Ми продовжимо цю дискусію, вона залежатиме від інтеграції України в ЄС. Тому що найпростішою інтеграцією України була б інтеграція держави в європейську систему торгівлі викидами ETS. І тоді ніякого CBAM бути не може. Тобто ми будемо працювати так, як працюють усі європейські металурги. І я думаю, що, найімовірніше, все піде цим шляхом. Це простіше, ніж робити CBAM, особливо для країни, що приєднується до ЄС. Тоді вже краще приєднати його до системи торгівлі викидами”, – вважає керівник компанії.

Загалом гендиректор “Метінвесту” вірить, що металургія існуватиме дуже довго, тому що сталь – унікальний продукт і ніщо не може зрівнятися з нею: ні пластик, ні дерево, ні навіть алюміній. Виробництво сталі стандартизоване, що дуже важливо для його ефективності.

Однак металургійне виробництво виглядатиме зовсім не так, як зараз, зазначає Риженков.

“Воно інше навіть у тих проєктах, які ми вже зараз опрацьовуємо. Наприклад, проєкт італійського заводу, який ми розробляємо, – це має бути максимально автоматизований завод. Там люди будуть не в цеху, а лише за пультами. Там буде залучений штучний інтелект. Це все теж приходить у металургію. Будемо рухатися в одному темпі з найбільш передовими галузями, які зараз використовують нові технології”, – сказав СЕО.

Він також додав, що зараз Європа та Україна планують перебудувати металургію на “зелену”. “Це означає, що ми можемо почати майже з чистого аркуша. І намалювати там те, що нам подобається: зелені зони, штучний інтелект, автоматизоване виробництво, кава біля пульта. Так виглядатиме металургія майбутнього”, – резюмував глава компанії.

Як повідомлялося, перша віцепрем’єр-міністерка економіки Юлія Свириденко на конференції з відновлення України в Лондоні в червні заявила про плани виробляти в Україні 40 млн тонн “зеленої” сталі.

“Метінвест” є вертикально інтегрованою групою з видобувних і металургійних підприємств. Підприємства групи розташовані переважно у Донецькій, Луганській, Запорізькій і Дніпропетровській областях.

Основними акціонерами холдингу є група “СКМ” (71,24%) і “Смарт-холдинг” (23,76%), які спільно керують ним.

ТОВ “Метінвест Холдинг” – керуюча компанія групи “Метінвест”.

Джерело: https://metinvest.media/ua/page/mi-mamo-konkurentnu-perevagu-zelena-metalurgya–shans-dlya-ukrani-pravilno-ntegruvati-vlasnu-ekonomku-v-ekonomku-s–ceo-metnvestu-yury-rizhenkov?fbclid=IwAR394n5EdUW5lw2IiMS4JM1EKc3zGx6xIVqt1_ZQPayp_Pj22GiLUweXOnk