Київ. 22 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Запорізький завод феросплавів (ЗЗФ) вважає за необхідне в умовах повномасштабної війни запровадити державне замовлення на випуск металопродукції для потреб оборони з відповідним зниженням тарифів на електроенергію при виробництві феросплавів і на іншу сировину.
Як повідомив агентству “Інтерфакс-Україна” голова правління АТ “Запорізький завод феросплавів” Павло Кравченко, нині висока вартість е/е і коксу не дає змоги випускати феросплави за значного падіння цін на них.
“Якщо раніше собівартість е/е під час виробництва феросплавів становила 35-40%, то нині досягає 90%. За нинішньої ціни на марганцеві феросплави в середньому близько $1000 за тонну і високих тарифів на е/е випуск продукції неможливий”, – констатував співрозмовник агентства.
При цьому він нагадав, що підприємство наразі простоює. Частину продукції реалізують зі складів, зокрема з Польщі, куди ЗЗФ поставляв раніше продукцію.
“Зараз ми проводимо необхідні ремонти обладнання, щоб печі були готові до відновлення виробництва. Наразі близько 90% печей готові до роботи. Але не всі ремонтні роботи виконуються – у підрядників не вистачає фахівців, тому терміни виконання ремонтів тривають”, – сказав Кравченко.
Він також повідомив, що кон’юнктура на ринку феросплавів наразі несприятлива. “Зараз складно робити прогнози про можливість відновлення виробництва. Лише до кінця січня можна буде сказати, в якому напрямку піде ринок, а зараз традиційне затишшя”, – додав топменеджер.
За його словами, інші підприємства групи – ПГЗК, МГЗК і НЗФ – також займаються ремонтами під час простою. Зокрема, за відсутності видобутку частково переробляються шлаки.
Кравченко вважає за необхідне, щоб держава приділяла більше уваги промисловому сектору країни.
Як повідомлялося, Покровський гірничо-збагачувальний комбінат (ПГЗК, раніше – Орджонікідзевський ГЗК), що входять у групу, та Марганецький ГЗК (МГЗК, обидва – Дніпропетровська обл.) наприкінці жовтня – на початку листопада 2023 року тимчасово зупинили видобуток і переробку сирої марганцевої руди, а НЗФ та ЗЗФ тимчасово зупинили виплавку феросплавів.
ЗЗФ – один із трьох українських виробників цієї продукції. Частка внутрішнього ринку в його поставках становить 30-35%.
Бізнес ЗЗФ, НЗФ, Стахановського ЗФ (перебуває на НКТ), Покровського (раніше – Орджонікідзевського) і Марганецького гірничо-збагачувальних комбінатів до націоналізації організовував Приватбанк.