"Енергоатом" просить обмежити ліцензійні умови експлуатації блоків окупованої РФ Запорізької АЕС – президент компанії

Київ. 22 червня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – НАЕК “Енергоатом” як експлуатуюча організація – оператор АЕС подала пропозиції до Держінспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) щодо зміни умов ліцензії реакторних установок тимчасово окупованої Запорізької АЕС, повідомив президент компанії Петро Котін.

“Ми пропонуємо обмежити експлуатацію енергоблоків умовами “холодного зупину” та “зупин для ремонту”. Ми зараз не можемо забезпечити експлуатацію п’ятого енергоблоку з дотриманням всіх вимог з ядерної та радіаційної безпеки, бо він продовжує перебувати в стані “гарячий зупин” в умовах, коли рашисти не виконують наші розпорядження з переведення його в безпечний холодний стан”, – наводить слова Котіна телеграм-канал “Енергоатома” з посиланням на його інтерв’ю “РБК-Україна”.

Водночас він висловив сподівання, що ДІЯРУ, розглянувши звернення згідно зі встановленою процедурою, внесе відповідні зміни до ліцензії.

Водночас, за словами Котіна, про повне призупинення дії ліцензії поки що не йдеться.

У коментарі “Енергореформі” у пресслужбі “Енергоатому” підтвердили, що станом на четвер блок №5 не переведено в режим “холодного зупину”.

Як повідомлялося, Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) своїм розпорядженням від 8 червня обмежила експлуатацію енергоблока №5 Запорізької АЕС, яка перебуває в окупації РФ, станом “холодний зупин”. Таке рішення регулятор ухвалив після підриву РФ Каховської ГЕС і розливу Каховського водосховища, що є джерелом підживлення ставка-охолоджувача ЗАЕС.

Раніше відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року станом “холодний зупин” було обмежено експлуатацію всіх інших енергоблоків №№ 1, 2, 3, 4, 6.

У коментарі “Енергореформі” під час відвідин однієї з АЕС 14 червня президент НАЕК “Енергоатом” Петро Котін зазначив, що український персонал окупованої РФ Запорізької АЕС не може самостійно здійснити переведення блоку №5 у стан “холодного зупину”, але є певна інформація, що так зване керівництво станції від “Росатома” дозволить це зробити.