Газ у Європі перевищив $480/тис. куб. м, заявка "Газпрому" через Україну – 42,4 млн куб. м

Київ. 23 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Спотові котирування газу в Європі перевищили $480 за тисячу кубометрів – це максимальний рівень із середини квітня. На ринку поширюється стурбованість трудовим спором на нафтогазових промислах в Австралії, який може призвести до страйків уже наступного тижня.

УКРАЇНСЬКИЙ ТРАНЗИТ

“Оператор ГТС України” (ОГТСУ) прийняв від “Газпрому” заявку на транспортування на середу обсягом 42,4 млн куб. м, повідомила українська компанія. У вівторок показник був такий самий. Потужності заявлені лише за однією із двох точок входу в ГТС країни – газовимірювальною станцією “Суджа”. Коридором через ГВС “Сохранівка” заявку не прийнято.

Оприлюднена номінація є максимальною технічно можливою на цьому напрямку заявкою з урахуванням усіх впроваджених українською стороною обмежень.

ОГТСУ оголосив форс-мажор приймання газу для транзиту через “Сохранівку” через неможливість здійснювати оперативно-технологічний контроль за компресорною станцією “Новопсков”. Маршрут через “Сохранівку” забезпечував транзит понад 30 млн куб. м на добу.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК

Спотова ціна газу в Європі у вівторок зросла на 8% після традиційного просідання у вихідні. Контракт із постачанням “на день вперед” на хабі TTF у Нідерландах закрився на рівні $482 за тисячу кубометрів.

Помітний стабільний розрив цін на ЗПГ в Азії порівняно з Європою. Жовтневий ф’ючерс на індекс JKM Platts (Japan Korea Marker, відображає спотову ринкову вартість вантажів, що поставляються до Японії, Південної Кореї, Китаю і Тайваню) торгується на рівні $511; ф’ючерс на ЗПГ, що постачається до Північно-Західної Європи (LNG North West Europe Marker), – $473.

Вітрогенерація в Європі перебуває в діапазоні звичних значень, характерних для цього періоду часу. Вітряки 22 серпня забезпечили 9% потреб регіону в електроенергії, повідомляє асоціація WindEurope. У серпні 2022 року їхній внесок був 10%, у липні 2023-го – 14%.

ЗАПАСИ В ЄВРОПІ

Європа продовжує закачування газу в сховища. Поточний рівень запасів сягнув 91,5% – це на 13 відсоткових пунктів вище середнього показника на ті самі дати за останні п’ять років, повідомляє Gas Infrastructure Europe.

За газову добу 21 серпня резерви вдалося збільшити на 0,22 процентного пункту. Темпи закачування помітно поступаються звичайним рівням за останні п’ять років. Проте цільового рівня в 90% наповненості сховищ уже досягнуто.

Європейські термінали з приймання ЗПГ у липні працювали із середньою продуктивністю 56%, з початку серпня завантаження становить лише 48%. У перерахунку на добу серпневий імпорт ЗПГ може бути мінімальним з 2021 року.

ЗАПАСИ В США

Стан запасів в американських ПСГ набуває дедалі більшого значення, оскільки країна активно нарощує експорт.

США продовжують сезон закачування. За черговий звітний тиждень резерви газу зросли на 1 млрд куб. м – це в півтора раза менше, ніж стандартний обсяг для цієї пори року.

Поточний рівень запасів у країні – 64%, що на 11 процентних пунктів перевищує середній за останні п’ять років, повідомляє Управління енергетичної інформації (EIA) Міненерго.