Кожна виплата має бути оцінена на її адекватність – Жолнович

Київ. 3 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністр соціальної політики Оксана Жолнович заявляє, що про скасування соціальних виплат не йдеться, але кожна виплата має бути оцінена на її адекватність.

“Коли ми сформуємо достатню кількість послуг, коли 80% населення буде охоплено послугами, людей будуть якісно супроводжувати і вони вийдуть зі складних життєвих обставин, тоді виплати самі по собі можна зменшити, тому що люди підуть в економічну активність”, – сказала Жолнович в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

За її словами, паралельно з цим процесом відомство проводить верифікацію виплат на економічну спроможність і доцільність.

“Третій крок – визначення критеріїв, за яких випадків ця виплата потрібна, а за яких випадків – ні. Це будуть переважно дві складові – бідність, коли людину треба підтримати, щоб вона вижила, але водночас допомогти стати економічно самостійною, а також догляд, який потрібний людині впродовж життя”, – додала вона.

Міністр зазначила, що виплати є в кожній державі, але в Україні вони часто сильно фрагментовані, заплутані, і мають незрозумілі підстави надання.

“Тому наше завдання це уніфікувати: зробити дві, три, чотири, п’ять, але зрозумілих і достатніх, для того, щоби підтримати людину, коли в неї є бідність, коли в неї є вимушене безробіття, коли вона втратила житло, чи має якийсь інший ризик, коли їй потрібна підтримка. Водночас ми маємо одразу людей не обманювати, а чітко казати, що в твоєму випадку є рік для того, щоб стати на ноги. Рік держава надаватиме підтримку, але людина також має зробити певні кроки – перенавчатися, шукати роботу, організовувати власну справу”, – наголосила Жолнович.

За словами міністра, після такої підтримки людина має стати економічно самостійною, самодостатньою, реалізованою, і повністю інтегрованою в суспільство.

“Наразі ми пишемо новий Соціальний кодекс і в рамках глобального переформатування пільг будемо їх переглядати і уніфікувати. Бо справді треба враховувати дуже багато чинників. Неможливо в багатьох випадках припинити ті статусні виплати, що вже були раніше надані, бо є Конституція (тут потрібно буде радитися і з Конституційним Судом). Також необхідно розмежовувати, що є гарантією від держави, а що є привілеєм”, – розповіла вона.

Жолнович також зазначила, що необхідно зрозуміти, чи може влада сформувати гарантії, які будуть більшими за змістом, ніж спроможність держави.

“Тобто я не хочу сказати, що виплати всім заберуть, або що їх всіх позбавлять, і в нас не буде соціальних виплат. Це неможливо, це безглуздо і нераціонально. Але кожна виплата має бути оцінена на її адекватність. І якщо вона нічого за собою не несе, а просто так історично склалася, то, очевидно, вона має бути переформатована в щось інше, в якусь підтримку, яка буде людині справді потрібною і дієвою. Оце і є новий суспільний договір”, – підсумувала вона.

Повний текст інтерв’ю з Жолнович буде оприлюднено на сайті агентства “Інтерфакс-Україна”.