Мінфін Литви прогнозує у 2023р. спад ВВП на 1%, просить у ЄС 1,8 млрд євро кредиту на інвестиції

Вільнюс. 30 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА/BNS – Міністерство фінансів Литви погіршило прогноз економічного розвитку на поточний рік і вважає, що валовий внутрішній продукт скоротиться на 1%.

У березні очікувалося, що зростання економіки у 2023 році становитиме 0,5%.

“У 2023 році очікується помірне уповільнення економіки Литви з поверненням до зростання наступного року. Це передбачено в оновленому сценарії економічного розвитку. Прогнозується, що економіка країни у 2023 році скоротиться на 1%, а наступного року можна очікувати зростання на 2,5%”, – йдеться в повідомленні на сайті Міфіну.

У 2025-2026 роках зростання ВВП може прискоритися до 3% на рік.

Відомство зазначає, що наразі економічна активність ослаблена “винятково високою нестабільністю зовнішнього середовища та економічною невизначеністю”, а також впливом посилення грошово-кредитної політики на внутрішній і зовнішній попит. У наступні роки можна очікувати відновлення економіки у зв’язку з посиленням купівельної спроможності.

Міністерство прогнозує падіння експорту 2023 року на 0,7%, а потім, після відновлення зовнішнього попиту, очікується зростання експорту в середньому на 4,8% на рік.

Згідно з оновленим сценарієм, цього року середньорічна інфляція повернеться до однозначних цифр і становитиме 8,9%. У 2024 році зростання споживчих цін становитиме 2,6%, оскільки інфляційний тиск надалі знижуватиметься, а з 2025 року інфляція має наблизитися до 2%.

Очікується, що чисельність зайнятого населення цього року скоротиться на 0,8%, а рівень безробіття збільшиться до 7,3%. Мірою відновлення економічної активності з 2024 року рівень безробіття має становити 6,9%, у 2025 році – 6,5%, у 2026 році – 6,3%.

“За перші три місяці цього року інвестиції в Литві зросли на 12,3%, що було важливим фактором економічного розвитку. Зростанню інвестицій сприяла прискорена реалізація проєктів, фінансованих Європейським союзом”, – ідеться в повідомленні.

В іншому пресрелізі відомства йдеться про те, що Мінфін надіслав запит на 1,8 млрд євро кредитних коштів із Фонду відновлення та стійкості (RRF) Євросоюзу: до Європейської комісії офіційно подано оновлений план “Литва нового покоління”, що передбачає понад 1,8 млрд євро додаткових інвестицій.

За словами міністра фінансів Гінтари Скайсте, які наводяться в повідомленні, найзначніші кошти планують спрямувати на кредити комерційним і промисловим компаніям (1 млрд євро) та на виробництво електроенергії з відновлюваних джерел (700 млн євро).

“Ми майже подвоюємо підготовлений ще 2021 року інвестиційний план в обсязі 2,225 млрд євро до 4 млрд євро. Нові заходи не лише сприятимуть підвищенню конкурентоспроможності литовського бізнесу, допомагаючи інтегруватися в глобальні ланцюжки доданої вартості “зелених” технологій, а й зміцнять енергетичну самодостатність нашої країни”, – зазначила Скайсте.

У RRF для Литви було передбачено 2,2 млрд євро субсидій і можливість позичити близько 3 млрд євро. Країна раніше представила план лише щодо субсидування.