НБУ покращив оцінки ситуації у фінсекторі, карта ризиків звузилася на 22,5%

Київ. 28 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Сумарна оцінка карти ризиків фінсектору знизилася на 22,5% з грудня 2022 року – з 40 до 31 і тепер відповідає середньому діапазону, повідомив Національний банк України у Звіті про фінансову стабільність, що виходить раз на пів року.

Згідно з ним, із семи параметрів у діапазоні від 1 до 10 кожен, найбільше – на 2 пункти – знизилися макроекономічний ризик, кредитний ризик корпорацій і ризик прибутковості: перші два до 6 пунктів, тоді як останній – до 3 пунктів.

Зазначається, що цьому допомогли стійкість енергетичної системи та пожвавлення внутрішнього попиту, поліпшення якості кредитного портфеля та більш оптимістичні очікування, а також зростання відсоткових доходів від вкладень у цінні папери та невисокі обсяги доформування резервів.

Також кредитний ризик домогосподарств, валютний ризик і ризик капіталу знизилися на 1 пункт кожен: перші два – до 4 пунктів, останній – до 5 пунктів завдяки зближенню готівкового курсу і безготівкового та прибутку банків.

Зазначається, що незмінним залишився ризик ліквідності – він становив 3 пункти, що пов’язано зі збереженням високої ліквідності банками та нарощуванням коштів клієнтів.

“Індекс фінансового стресу (ІФС) зберігає значну волатильність на високих рівнях уже понад рік, його значення в останні місяці зросли після зимового падіння. Основна причина – одночасне підвищення кількох складових індексу”, – констатував також НБУ.

При цьому, субіндекс поведінки домогосподарств зростав унаслідок підвищення депозитних ставок і становив 0,07, банківський субіндекс сягнув 0,06 через незначне погіршення показників ліквідності.

Як зазначив Нацбанк, високим залишається субіндекс державних цінних паперів із урахуванням високої дохідності суверенних єврооблігацій – 0,14. Зниження спреду між офіційним і готівковим курсом валют та зменшення інтервенцій призвело до скорочення валютного субіндексу – він становив 0,2, йдеться в документі.

Значення ІФС коливається від 0 до 1, де 0 – повна відсутність напруги і 1 – найвищий рівень стресу.