НКРЕКП погодила порядок розподілу доходів від управління обмеженнями між операторами систем передання України та Словаччини

Київ. 12 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП), погодила порядок розподілу доходів від управління обмеженнями між операторами систем передачі (ОСП) України і Словаччини, наданий НЕК “Укренерго”.

“Узгодження зазначеного порядку між НЕК “Укренерго” та словацьким SEPS є важливою умовою, яка відкриває можливість для проведення експортно-імпортних операцій електричною енергією через транскордонний перетік за напрямком Україна-Словаччина”, – повідомив регулятор на своєму сайті після ухваленого відповідного рішення на засіданні в середу.

У Нацкомісії також пояснили, що порядок слугуватиме додатковим фактором стабілізації української енергосистеми, оскільки створює умови для імпорту електроенергії зі Словаччини в дефіцитні години доби та експорту до Словаччини в години, в яких є профіцит.

Як нагадали в НКРЕКП, експорт електричної енергії з України до Словаччини було розпочато 17 квітня 2023 року в обсязі 200 МВт на годину. З 21 квітня 2023 року експорт було зупинено з ініціативи оператора системи передачі Словаччини SEPS.

26 квітня 2023 року на пропозицію НКРЕКП відбулася спільна нарада за участю представників Європейської Комісії, Енергетичного співтовариства, ENTSO-E, регуляторів та операторів систем передачі України та Словаччини щодо вирішення питання якнайшвидшого відновлення експорту електроенергії до Словаччини.

За підсумками наради було визначено, що відновлення експорту електроенергії з України до Словаччини в рамках односторонніх аукціонів має відбутися якнайшвидше. Доходи, отримані SEPS та “Укренерго” за результатами проведення аукціонів із розподілу пропускної спроможності розподіляються між словацьким та українським оператором у співвідношенні 50:50.

Відповідно ОСП України та Словаччини зобов’язалися узгодити між собою проєкт порядку розподілу доходів від управління обмеженнями, після чого він мав бути наданий НКРЕКП на погодження, як це передбачено частиною 3 статті 43 Закону України “Про ринок електричної енергії”.

Джерело: https://www.nerc.gov.ua/news/nkrekp-pogodila-poryadok-rozpodilu-dohodiv-vid-upravlinnya-obmezhennyami-mizh-operatorami-sistem-peredachi-ukrayini-ta-slovachchini