Турецький ЦБ пом'якшив вимоги, що змушували банки нарощувати вкладення в ліри

Анкара. 26 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Центробанк Туреччини пом’якшив введені раніше регулятивні вимоги для стимулювання приватних осіб і бізнесу до скорочення доларових вкладень і збільшення депозитів у турецьких лірах.

Курс ліри до долара на цьому тлі опустився до чергового мінімуму, тоді як котирування акцій банків зросли.

Турецький ЦБ переглянув механізм, який вимагав від банків резервувати активи в лірах у розмірі 10% від суми депозитів в іноземній валюті. Ставку цього механізму знижено до 5%, повідомив регулятор у неділю.

У разі, якщо частка депозитів у лірах у банку становить менше ніж 57%, ставка механізму підвищується на 7 процентних пунктів. Раніше ця надбавка діяла для фінкомпаній із часткою депозитів у лірах менше 60%.

Банки, де вклади в лірах становлять понад 70%, отримують знижку до ставки механізму резервування у 2 відсоткових пункти.

У турецькому ЦБ назвали пом’якшення регулятивних вимог першим кроком до спрощення грошово-кредитної політики, зазначає газета Financial Times. Ці заходи поліпшать функціонування ринкових механізмів і зміцнять фінансову стабільність, зазначають у ЦБ.

Минулого тижня Центробанк Туреччини підвищив ключову відсоткову ставку вперше більш ніж за два роки. Ставку за семиденними операціями РЕПО було піднято одразу на 6,5 відсоткового пункту – до максимальних з 2011 року 15% з 8,5%.

Новим главою турецького ЦБ у червні цього року призначили Хафізе Гає Еркан, яка раніше обіймала керівні посади в Goldman Sachs Group Inc., а також у First Republic Bank. Еркан стала першою жінкою, яка очолила Центробанк Туреччини.

Експерти зазначали, що рішення президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана про призначення Еркан на посаду глави ЦБ може слугувати сигналом про те, що він готовий відмовитися від попереднього курсу грошово-кредитної політики, що спровокував різке зростання споживчих цін і обвал ліри до рекордного мінімуму.

Курс долара США до ліри за даними на 15:35 мск становить 25,9535 ліри проти 25,2375 ліри на закриття попередньої сесії. Під час торгів у понеділок курс піднімався до рекордних 26,0453 ліри/$1.

Індекс акцій турецьких банків Bist Banks виріс на 3,2%, зазначає FT.