Київ. 3 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністр соціальної політики Оксана Жолнович заявляє про необхідність розвитку системи соціальних послуг у країні.
“Уся система соціальної підтримки на сьогодні нам, на жаль, дісталася у спадок із Радянського Союзу, з радянських часів. І дуже довгий проміжок часу будувалася за таким наративом, коли у дуже багатьох людей заохочувалися патерналістські настрої: “давайте ми вам дамо якусь невелику виплату і забудемо про вас”. Але ж так не працює. І ми на сьогодні бачимо, що у нас величезна “армія” одержувачів різного виду допомог, а бюджет соціальної політики – найбільший бюджет у всьому уряді. Зрозуміло, що в якийсь момент може настати просто межа”, – сказала Жолнович в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
За її словами, на сьогодні на одну працюючу людину припадає декілька утриманців, і кожен із них має отримувати адекватну допомогу.
“Тому якщо ми говоримо про підтримку в тисячу гривень, вона ж ні про що. Це має бути хоча б 5 тисяч гривень. Чи можемо ми стільки заплатити? А скільки тоді потрібно нам податків з кожного збирати? Десь це виправдано, десь ми як держава, як суспільство, обов’язково маємо підтримати людей, які найбільше цього потребують. Це, наприклад, люди непрацездатного віку, люди, які мають складні інвалідності”, – додала міністр.
Жолнович зазначила, що в інших випадках, “розмазуючи дрібними виплатами таку підтримку, ми нічого не вирішуємо”, тому що є величезний комплекс питань, які неможливо вирішити виплатою.
“І коли я говорила про необхідність переформатувати все це соціальне, то я якраз і мала на увазі, що нам радикально потрібно збільшувати соціальні послуги, розвивати їх, думати максимально, де ми могли б знайти ресурс на ці послуги. Тому що роздуванням виплат, про що дуже багато знову говорять, ми нічого не доб’ємося, але можемо зруйнувати економіку нашої держави”, – наголосила вона.
За словами міністра, послуги мають надаватися в громадах, а вони не розуміють, що їм надавати, не вміють цього робити, а в багатьох випадках не мають достатнього ресурсу.
“Наразі ми переформатуємо такі можливості, щоб кожна громада могла просто адресно закуповувати послугу через національного закупівельника для своїх людей у різних постачальників, щоб їм нічого не потрібно було створювати й утримувати, щоб ці механізми були простішими й ринковими. Тоді можна буде співфінансувати з різних бюджетів: з місцевого, з обласного, з державного”, – розповіла Жолнович.
Повний текст інтерв’ю з Жолнович буде оприлюднено на сайті агентства “Інтерфакс-Україна”.