Київ. 28 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національний банк України (НБУ) спільно зі Світовим банком працює над концепцією створення системи страхування військових ризиків в Україні.
Як повідомила в середу перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова, ця концепція може бути подібна до системи обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів.
“Ми бачимо це так, що певні об’єкти, певні галузі будуть зобов’язані страхувати військові ризики. Страхові компанії частину отриманих цих премій будуть відраховувати на формування Фонду, який у разі настання страхового випадку зможе компенсувати частину втрат”, – пояснила вона.
Рожкова зазначила, що по суті страхові компанії перестраховуватимуть ризики в цьому Фонді. Своєю чергою Фонд може перестраховувати ці ризики в іноземних (пере) страховиків, таким чином знижуючи потенційні втрати на кожній ділянці.
“Цю концепцію ми розглядали вже кілька разів. Однак це потребує часу, це новий закон. Ми сподіваємося, що концептуально, ми впродовж місяця дійдемо до певної моделі, яку правління зможе розглянути і затвердити”, – зазначила вона.
Навіть після перемоги рівень небезпечних ризиків для України залишатиметься високим ще тривалий проміжок часу. Тому створення такого механізму страхування військових ризиків необхідне для відновлення країни, зазначила перша заступниця голови НБУ.
За її словами, ще одним вектором страхування воєнних ризиків в Україні, над яким наразі працює Національний банк, є створення пулу страхування воєнно-політичних ризиків інвестицій і торговельних операцій. Оскільки об’єкти експортно-імпортних операцій під час транзиту територією України також перебувають під ризиком знищення та пошкодження.
Лідером зі створення цього пулу є Міністерство економіки, що проводить переговори з партнерами та донорами щодо наповнення такого пулу. За рахунок цих коштів знижуватиметься розмір страхової премії для клієнта з одного боку, а з іншого більша частина цих коштів компенсуватиме компаніям-перестраховикам витрати в разі настання страхового випадку.
“Це такий відносно швидкий механізм, який можна впровадити, і ми над ним працюємо. Ми розуміємо, що це важливо, оскільки є об’єкти інфраструктури, які потребують відновлення вже зараз. Оскільки, якщо ти отримуєш фінансову підтримку від банку, то всі хочуть гарантії, що в разі знищення або значного пошкодження буде якась компенсація”, – зазначила Рожкова.